Obsah
Povolební strategie Pirátů
pro volby do Poslanecké sněmovny 2025
Česká pirátská strana je liberální, demokratická, středová strana s důsledným protikorupčním programem. Naším cílem je prosazovat náš volební program, ať už volby dopadnou jakkoli, tak budeme všemi prostředky bojovat za udržení demokracie a evropské orientace České republiky.
Chceme, aby občané, kteří se rozhodnou podpořit svým hlasem pirátské kandidátky, jasně věděli, jak budeme po volbách pracovat. Usilujeme o změnu politické kultury v České republice a transparentnost u nás není jen na papíře. Proto předkládáme, tak jako před každými volbami, jasnou a závaznou strategii povolební činnosti.
Dostaneme-li důvěru občanů, budeme vyjednávat účast ve vládě s cílem dostat všechny naše priority do vládního programu (viz níže). Pokud to nebude možné, jsme připraveni i na roli kritické, ale konstruktivní opozice. Jde nám o prosazování našeho programu a dosahování výsledků významných pro naše voliče a voličky.
Budeme jednat se všemi ostatními demokratickými politickými stranami. Naše podpora libovolné vlády je podmíněna tím, že do vlády nebudou nominováni lidé nekompetentní nebo s korupční historií, případně lidé rozkládající právní stát a narušující důvěru ve spravedlnost nebo šiřitelé ruské propagandy, kteří podkopávají obranyschopnost naší země. V žádném případě nepodpoříme vládu, ve které by byli extremisté, političtí dědici totalitních režimů, lidé ohrožující základy liberální demokracie nebo spojení s cizími vlivovými strukturami. Stejně tak nepodpoříme vládu s účastí osob, které ohrožují naši ekonomickou prosperitu či bezpečnost zpochybňováním členství České republiky v Evropské unii nebo Severoatlantické alianci. Výše uvedené tedy vylučuje podporu vlády s ANO, Motoristy sobě, SPD a Stačilo/KSČM.
Podmínkou našeho vstupu do vlády je poskytnutí dostatečných záruk plnění koaličního programu ze strany našich koaličních partnerů. Výběr ministrů či ministryň a uzavření smlouvy o povolební spolupráci podléhají souhlasu celostátního fóra Pirátské strany.
Priority Pirátů
Tyto konkrétní priority budeme prosazovat během čtyřletého volebního období:
- 1. Nakopneme modernizaci státu, aby lépe sloužil lidem.
- 2. Nakopneme podporu rodin snížením daní, aby se jim lépe žilo.
- 3. Nakopneme dostupnější bydlení, protože je to základ důstojnosti každého člověka a je to zásadní pro náš ekonomický růst a soudržnost společnosti.
- 4. Nakopneme boj s korupcí, protože korupce ničí společnost a důvěru mezi lidmi.
- 5. Zajistíme bezpečnost pro obyvatele ČR, aby naše země zůstala svobodná i pro další generace.
Celý program je dostupný na webu nakopnemeto.cz
Během voleb
- Výsledky voleb budeme společně sledovat ve volebním štábu.
- Během volební noci nebudeme uzavírat žádné dohody a vydávat žádná prohlášení o spolupráci. Celostátní lídr může nezávazně komunikovat s ostatními stranami adekvátně situaci.
Hned po volbách
- V neděli ve 14:00 (nebo v jiný čas oznámený lídrem) se sejdou zvolení poslanci a poslankyně k ustanovení poslaneckého klubu. Do té doby budeme náš postup komentovat pouze v souladu se strategií.
- Na tomto svém prvním setkání zvolí poslanecký klub svého předsedu či předsedkyni a vyjednávací tým a odsouhlasí taktiku pro vyjednávání.
- Vyjednávání vede celostátní lídr. Asistuje mu při tom vyjednávací tým. Postup vyjednávacího týmu je zasílán na vědomí klubu, republikovému předsednictvu a republikovému výboru. Celostátní lídr má na starosti také hlavní mediální výstupy.
- Všichni poslanci a poslankyně za Piráty vyplní a zveřejní majetkové přiznání aspoň v rozsahu požadovaném zákonem o střetu zájmů či podle šablony schválené klubem.
Dále se budou řídit platným Všeobecným kodexem zastupitele. - Celostátní lídr je přirozeným kandidátem na předsedu klubu a případně zastupování Pirátů v jiné vedoucí funkci.
Vztah k vládě
Různé scénáře spolupráce s ostatními stranami:
- Vítězství ve volbách
Na premiéra nominujeme celostátního lídra. Strany, které oslovíme jako první, si určíme v rámci taktiky vyjednávání s ohledem na jejich program, zvolené poslance, důvěryhodnost, vystupování v kampani a historickou zkušenost.
- Účast na vládě
Pokud budeme mít na základě výsledků voleb odpovídající mandát, jsme připraveni jednat o účasti ve vládě s cílem prosadit maximum našeho programu, ačkoliv velmi dobře zvládneme i roli tvrdé, ale konstruktivní opozice. Programové priority pro vyjednávání schvaluje poslanecký klub. Ve vládě by pro nás byly prioritní oblasti, kde můžeme realizovat nejvíce z našich programových priorit. Klub či celostátní fórum mohou ministra žádat o vysvětlení a v extrémním případě se mohou usnést na vyjádření nedůvěry. V takovém případě celostátní lídr v souladu s koaliční smlouvou iniciuje výběr nového ministra a požádá premiéra o výměnu na dané pozici.
- Tolerance menšinové vlády
Pokud budeme jazýčkem na vahách, zvážíme toleranci menšinové vlády výměnou za zohlednění našich politických priorit v programu koalice. Tolerance je podmíněna plněním dohodnutých závazků, otevřeností při vládnutí a průběžnou politickou, veřejnou a odbornou diskusí k připravovaným záměrům.
- Konstruktivní opoziční práce
Pokud nebudeme součástí vlády, chceme získat vhodná místa ve výborech Poslanecké sněmovny, abychom měli přístup k aktuálním informacím, mohli maximálně prosazovat náš program, případně také zasáhnout při podezření na pochybné aktivity. Naše opozice bude konstruktivní; formou připomínek, předkládáním návrhů vládě, prací ve výborech, zveřejňováním informací a mobilizací veřejnosti se nadále budeme snažit o prosazování našeho programu. Demokraticky zvolenou vládu budeme respektovat a nebudeme se snažit bezhlavě a za každou cenu o její pád, protože je pro nás důležitá stabilita země, a tedy i její vlády. Snaha o vyvolání nedůvěry vládě musí být až reakcí na silně negativní okolnosti, nikoliv standardem jen proto, že jsme v opozici.
Budeme apelovat na ostatní strany a sami půjdeme příkladem, aby do vlády a dalších funkcí byly nominovány bezúhonné, kompetentní a důvěryhodné osoby (a to i na úřadech, v Parlamentu, v dozorčích radách státních firem apod.). Budeme požadovat rozumné záruky, abychom předešli zneužití moci, např. odmítneme podpořit kandidáty, kteří by byli v neustálém střetu zájmů.
Po projednání s klubem a republikovým předsednictvem předloží lídr návrh rozhodnutí o konkrétní podobě povolební spolupráce v souladu s touto strategií celostátnímu fóru. Pokud je schválen návrh koaliční smlouvy, nahrazuje program koalice schválený celostátním fórem volební program tam, kde se tyto dva liší.
Spolupráce v Parlamentu
- Spolupráce na konkrétních tématech
Bez ohledu na rozložení mandátů jsme připraveni spolupracovat na prosazení programových priorit se všemi politickými stranami, které budou mít zastoupení v Parlamentu. Zejména navazujeme kontakty s podobně naladěnými poslanci a poslankyněmi z ostatních stran. - Občanská sněmovna = transparentní platforma pro zapojení veřejnosti, odborníků a zájmových skupin občanů do projednání zákonů
Využijeme možnosti aparátu Poslanecké sněmovny a možnosti i finance Pirátů a ustanovíme širokou mezioborovou platformu, kde budeme otevřeně diskutovat a připomínkovat vybranou legislativu a její sporné otázky. Zapojíme zástupce odborné veřejnosti, akademického i komerčního sektoru, oborových sdružení, nevládních organizací a opozičních či neparlamentních stran. Zajistíme technologické řešení pro zapojení veřejnosti jako dalšího poradního hlasu. Cílem je získat opravdu odborný vhled na specifické problémy, u kterých v současnosti za odborníky platí zejména najatí lobbisté. Se závěry se transparentně vypořádáme a zohledníme je v návrzích či pozměňovacích návrzích pirátských poslanců, pokud budou v souladu s posláním a programovými cíli Pirátské strany.
Vnitřní poměry klubu
- Poslanecký klub Pirátů utvoří všichni zvolení poslanci a poslankyně, kteří se budou řídit schváleným Všeobecným kodexem zastupitele. Poslanecký klub Pirátů usiluje o maximální možnou míru vnitřního konsenzu a jednotu navenek.
- Očekává se, že každý poslanec i poslankyně se bude věnovat výkonu funkce řádně a potřebnou dobu, neboť je placený za plný úvazek. Je nicméně žádoucí, aby si zachovali kontakt k dosavadní profesi a komunitě, odkud pochází, který nebude narušovat výkon jejich povinností.
- Nelze-li rozhodnout podle programu či jiných schválených dokumentů, může klub konzultovat otázku s republikovým předsednictvem, republikovým výborem, celostátním fórem nebo konkrétním krajským předsednictvem či sdružením, pokud jde o problém týkající se určitého kraje. Stejně tak tyto orgány se mohou obrátit na klub a ten je povinen s nimi za přítomnosti jejich zástupců věc projednat, například prostřednictvím poslance či poslankyně z daného kraje.
- Obsazení každého místa poslaneckého asistenta a jiných pracovníků pomáhajících Pirátům ve sněmovně bude projednáno klubem, který má při výběru právo veta. Cílem je mít tým asistentů s různorodou odborností, získat ty nejlepší uchazeče a vybrat asistenta, který si s poslancem či poslankyní sedne.
- Pro nominace kandidátů do různých funkcí zřídí klub zvláštní nominační tým s účastí expertů a stanoví tomuto týmu transparentní pravidla. V nominačním týmu bude prostor pro odborníka či odbornici, který není členem či členkou Pirátů.
- Klub schvaluje rozdělení funkcí a gescí uvnitř klubu, volí a odvolává svého předsedu a své místopředsedy a schvaluje svůj jednací řád.
Vztah klubu k Pirátské straně
Budeme usilovat o co nejužší kontakt mezi poslaneckým klubem a stranou.
Poslanecký klub bude pravidelně informovat členskou základnu a republikový výbor o své činnosti a výsledcích.
Vztah klubu k senátorům
Piráti se snaží svou práci v Parlamentu maximálně sjednocovat. Poslanecký klub postupuje tak, aby se senátní tým Pirátů a senátoři zvolení s podporou Pirátů mohli včas připravit na projednávání zákona v Senátu a uplatnit své připomínky ke sněmovní politice.