Týmová supervize
Co je to supervize?
- Týmová supervize je dlouhodobý strukturovaný proces, během něhož mají členové pracovního kolektivu (týmu) možnost otevřeně hovořit o své práci a o problémech a situacích, které s ní souvisejí.
- Supervizor se nachází v roli průvodce, který pomáhá jedinci, týmu, skupině či organizaci vnímat, mapovat a reflektovat vlastní práci a vztahy, společně nacházet nová řešení problematických situací.
- Cílem supervize je vyšší uspokojení z práce, zvýšení její efektivity a kvality a v neposlední řadě předcházení profesnímu vyhoření.
- Supervize pomáhá supervidovaným vyrovnat se s pracovním stresem a poskytuje obranu proti syndromu vyhoření, zajišťuje reflexi a zpracování emočních a vztahových aspektů, rozvoj osobnosti, posilování autonomie a sebevědomí.
- Supervize by měla také hrát roli při naplňování etických pravidel a měla by přispívat ke zkvalitnění práce jednotlivých zaměstnanců i celé organizace.
Funkce supervize:
- Podpůrná - psychická podpora pracovníků; být uznáván a mít oporu jako pracovník i člověk
- Vzdělávací - ovlivňuje osobní rozvoj zaměstnance a umožňuje mu získat sebereflexi na vlastní práci prostřednictvím diskuse se supervizorem a ostatními účastníky týmu.
- Řídící – zajistit zvyšování kvality práce, lépe plánovat a využívat osobní a odborné zdroje
Kdo je to tedy supervizor?
- Supervizor je převážně nezávislý externí odborník, který poskytuje supervidovaným podporu při uvolnění negativních emocí a stresu, které je zasahuje při plnění si pracovních povinností.
- Vztah supervizora a supervidovaného se vyznačuje vzájemnou důvěrou a předáváním podnětů. Supervizor poskytuje supervidovanému rady a podporu ke konkrétním problémům, se kterými se supervidovaný potkává ve své každodenní práci.
- Mezi významné vlastnosti supervizora patří komunikační dovednosti, znalosti psychologie a práce s lidmi, pedagogické dovednosti, umění komunikace s dospělými, schopnost naslouchat, být upřímný, důvěryhodný a v každém případě dodržovat diskrétnost informací o daném zařízení, skupině, týmu, jednotlivci. Supervizor ručí supervidovaným za bezpečný, důvěrný a spolehlivý průběh supervize.
Předtím, než požádáte o supervizi, je vhodné si vyhodnotit:
- S jakým týmem by měl supervizor pracovat?
- Jedná se o tým, který se pravidelně setkává?
- Není tým příliš široký?
Co předchází supervizi?
- Diskuze a intervize (= komunikace různých témat, sdílení, vzájemná podpora
- Rozhodnutí orgánu nebo nadřízeného orgánu o žádosti o supervizi a o financování
Kolik bude supervize stát?
- Podle konkrétního supervizora 1.000 - 2.000 Kč za hodinu supervize
- 100% platí objednatel (MS, KS)
- Časový rozsah typicky od 1-2 hodiny/sezení jednou za 4-8 týdnů
Praktické řešení/ jak na to:
- Určete si tým, kterého by se měla supervize týkat
- Schvalte si potřebné výdaje z vašeho rozpočtu
- Ozvěte se personálnímu odboru s prosbou o supervizi
- Přidělíme vám supervizora, se kterým se domluvíte, jak často a za jakých podmínek bude supervize probíhat
- Po čase vyhodnoťte přínos supervize pro váš tým
Co se může pokazit?
* Nevyhovuje vám osoba supervizora (nesedli jste si) To se může stát. Kontaktujte Personální odbor, vysvětlete mu, v čem supervizor nevyhovuje a my se vám pokusíme zajistit jiného, více vyhovujícího
Motto:
Supervize - je jako chodit s odpadkovým košem. Děláte-li to pravidelně, pomůže to celému týmu. Neděláte-li to, odpadky se hromadí a po čase mohou začít mírně zapáchat. Pokud neděláte ani intervizi (pravidelný pokec, neformální vztahy), z koše páchne nesnesitelně. Pravidelný úklid svědčí domácnosti i vztahům.