• @cen_mo has upload permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • lukas_novy has no permissions

Kronika

Kopírování nezastavíš.
hmac: : mo:verejnost:chronicles:start
neznámý autor

Kdysi dávno

Pirátství. I Ježíš to dělal. Ježíš Kristus nasytil zástupy
Ježíš Kristus vzal pět ječných chlebů a dvě ryby. Rozmnožil je a rozdal mezi zástup pěti tisíc lidí – co kdo chtěl.
Pekařství a rybářské společnosti zkrachovaly. Od těch dob je Pirátství pronásledováno.

15. století

Knihtisk: šiřitel svobody, kultury a vzdělanosti Knihtisk šíří kulturu, vzdělání a informace po celé Evropě
Gutenbergův vynález osvobodil informace. Najednou už neměli šíření informací pod palcem písaři a katolická církev. Výbuch gramotnosti, vzdělanosti a uvědomění následoval krátce na to a umožnil příchod renesance a protestantství. S osvobozením informací přišlo totiž i osvobození myslí lidí - najednou bylo řádově snazší mít rychle vlastní přesnou kopii čehokoliv. Katolická církev šílela. Lobovala po celé Evropě za zákaz této nové technologie. Jedním z nádherných srdceryvných argumentů byl „A jak dostanou zaplaceno mniši?“ – Ano, písaři přišli o práci víceméně přes noc. Nebyli už potřeba.

18. století

Vpletení v kolo Kopírovací monopol na vzory látek ve Francii
Aby si francouzští šlechtici udrželi monopol, lobbovali u krále, aby využil své moci. A ten jim vyhověl. Bylo aplikováno pravidlo „tříkrát a dost“. Finální trest za nepovolené kopírování? Lámání v kole. Nebožákům, kteří narušovali byznys šlechtě zlámali všechny kosti v těle a ve strašných mukách je vpletli do vozového kola. Většinou zemřeli až po několika dnech žízní. „Šťastlivci“ mohli ještě chvílli žít na galejích, ale nedopadli o moc lépe. Na tento zákon doplatilo 16 000 lidí svým životem, nesčetné tisíce (celé rodiny) byly prodány do otroctví jako „náhrada ušlého zisku“. I tak se ty látky rozšířily po celé Francii i mimo ni.

Před listopadem 1989

Samizdat: Z Dnia na Dzień Samizdat je jediným kanálem disentu ve východním bloku
Disidenti odporovali represivnímu komunistickému režimu a navzdory masovému sledování a cenzuře šířili mezi lidmi pravdivé informace, které byly v rozporu s oficiální propagandou Komunistické strany. Čelili neustálému stresu a strachu. Někteří z nich byli popraveni, někteří umírali v uranových dolech, jiní měli to „štěstí“ a stali se mnohaletými politickými vězni. Režim z nich udělal exemplární příklady. Bez spravedlivého procesu. Nazývali je „nepříteli lidu“, špióny a teroristy. Smáli se jim, bojovali s nimi, komunismus nakonec ale stejně prohrál.

2001

Amerika exportuje lobby zábavního průmyslu Založení Švédské protipirátské kanceláře
Američtí lobbisté z MPAA zakládají loutkovou organizaci k ovlivňování švédské politiky. Skrze ni pokračují v prosazovaní perzekučních zákonů a šíří manipulativní propagandu zaměřenou na potlačování lidských práv a omezování nezávislých autorů ve jménu zisků zámořských korporací.
Útok 11. září zahajuje Válku proti terorismu Útoky 11. září
Toho dne zemřelo celkem 2 996 lidí, většinou civilistů. Za útoky stála teroristická organizace al-Kájda, kterou si USA sama vybudovala při okupaci Afghánistánu sovětskými vojsky. Prezident Bush vyhlašuje Válku terorismu. Za 6 týdnů je schválen Patriot Act, který z USA dělá policejní stát. NSA zahajuje masové sledování obyvatelstva i zahraničních občanů (jak po letech přiznala). Do dnešního dne byla válka proti teorirismu rozhodně úspěšná v boji proti jedné věci – základním lidským právům.

2003

Piratbyrån Založení Pirátské kanceláře (Piratbyrån)
Skupina internetových aktivistů a filosofů zakládá think tank k podpoře volného sdílení informací, kultury a intelektuálního vlastnictví. Tato se na dlouhou dobu stává jedinou opozicí lobbistickým skupinám jako jsou Švédská antipirátská kancelář. Jejich název je humorem a zároveň manifestem - jestliže antipiráti potlačují lidská práva, chtějí cenzurovat Internet a bránit rozvoji - potom my jsme Piráti. Spouští server The Pirate Bay.

2006

Demonstrace Švédské pirátské strany Založení Švédské pirátské strany
Švédští Piráti vznikli jako reakce na proces omezování občanských svobod v zájmu zisků lobistických skupin zabývající se autorskými právy. Silným impulsem byl proces s provozovateli Internetového serveru The Pirate Bay, podle něhož strana nese název.

2007

Pálení čarodějnic Členové Piratbyrån spalují všechny svoje zbývající kopie Copy Me
Při rituálním ceremoniálu o pálení čarodějnic spalují svou sbírku polemik o kopírování a pronáší:
Tímto spalujeme debatu o sdílení souborů. Nechť je sdílení souborů pouze jedním ze způsobů jak kopírovat. Mluvme o lepších způsobech indexování, archivování a kopírování – ne zda je kopírování správné či špatné. Zima schází ze svahů. Uvolněte cestu jaru!

2009

Logo The Pirate Bay Odsouzeni ve zmanipulovaném procesu
Několik víceméně náhodně vybraných lidí bylo odsouzeno jako exemplární příklad. Nezávislost soudu i výpočty žaloby byly zpochybněny. The Pirate Bay však dodnes pokračuje. O pozadí procesu se můžete dozvědět v dokumentárním filmu TBP: AFK http://watch.tpbafk.tv/
Veřejná výzva k založení České pirátské strany
Jiří Kadeřávek vydal 19.4.2009 veřejnou výzvu k zložení Pirátské strany v ČR. Přípravný výbor vybral za několik dní 1000 podpisů potřebných k registraci České pirátské strany na ministerstvu vnitra.
pruhonice.jpg Ustavující zasedání v Průhonicích
Na ustavujícím zasedání byl prvním předsedou zvolen Kamil Horký a bylo zde definováno základní ideové směřování Pirátů jako liberální strany.
Červenec 2009 Zasedání republikového výboru v Týništi nad Orlicí
Republikový výbor formuloval 4 programové priority jako volební program pro předčasné volby v roce 2009, které byly později zrušeny.
Říjen 2009 Zasedání celostátního fóra v Albrechticích
Celostátní fórum zvolilo předsedou Ivana Bartoše. Byly podstatně změněny stanovy, takže celostátní fórum získalo možnost přezkoumat rozhodnutí ostatních orgánů a bylo možné zakládat místní sdružení. Hlasování o vyloučení Lukáše Nového za to, že si nastavil v interním vlákně internetového fóra jako avatara fotku voskové figuríny Adolfa Hitlera skončilo tak, že členství bylo zachováno.

2010

predsednictvo_ppi.jpg Založení PPI
V Bruselu byla založena Pirate Parties International; zakládající členkou byla i Česká pirátská strana.
az2010.jpg Zastavení autorského zákona z dílny OSA
Piráti zveřejnili utajovaný návrh ministerstva kultury, ze kterého byl patrný značný vliv lobby OSA a dalších kolektivních správců. Podařilo se jim tento návrh zastavit a ministr slíbil veřejné konzultace.
cf_brno.jpg Zasedání celostátního fóra v Brně
Bylo zvoleno nové předsednictvo v čele s Ivanem Bartošem, celostátní fórum řešilo v mimořádném přezkumu ustanovení o tom, jak by se krajská sdružení měla podílet na chodu strany jako celku.
mez_konf.jpg Mezinárodní konference v Praze
Česká pirátská strana uspořádala mezinárodní konferenci k navázání přátelských vztahů a sdílení nápadů s ostatními Pirátskými stranami. Přijela i europoslankyně Amelia Andersdotter.
pirateleaks.jpg Spuštění PirateLeaks
Pirátská strana spustila platformu pro zveřejňování primárních materiálů, které lidé anonymně zašlou do naší schránky. Byly zveřejněny první dokumenty.

2011

internet_bez_cenzury.jpg Zastavení cenzury Internetu
Piráti založili petici za Internet bez cenzury, kterou během několika dní podepsalo přes 14 tisíc lidí. Petice protestovala proti návrhu poslance Farského (TOP09), aby byla povinná cenzura stránek zahraničních loterijních společností.
Prodloužení monopolu nahrávacích společností na 70 let
Ministr kultury Besser (TOP 09) přišel s návrhem na prodloužení monopolu nahrávacích společností na 70 let. Také díky Pirátům Senát prodloužení odmítl a Česká republika se proti návrhu postavila společně s dalšími státy na úrovni EU. Přesto EU návrh schválila a v roce 2013 musí být implementován do zákona.
celostatniforum.jpg Zasedání celostátního fóra v Křižanově
Na zasedání celostátního fóra v Křižanově byla změněna zkratka strany z ČPS na Piráti.
VyOsení – festival svobodné hudby

Poznámka: Vyosení je technický termín pro něco, co je mimo osu, v tomto případě mimo OSA.

V červenci proběhl na Vlčtejně poblíž Plzně první festival svobodné hudby pod názvem VyOsení.
piraten_berlin.jpg Pomoc Berlínským Pirátům
Čeští Piráti se vydali do Berlína, aby pomohli tamějším Pirátům s jednou z největších kampaní, která jim vynesla 15 poslanců v Berlínském parlamentu.

2012

antiacta.jpg Protesty proti ACTA
Tajné vyjednávání a tajný podpis kontroverzní mezinárodní smlouvy ACTA vzbudily protesty, které koordinovala Pirátská strana. Podle Pirátů je ACTA jednostranně výhodnou smlouvou, ze které bude profitovat jen nahrávací a farmaceutický průmysl, zatímco pro občany představuje jenom rizika.
ASCII Konference PPI v Praze
Uspořádali jsme konferenci Pirate Parties International, kde bylo schváleno prohlášení ke společné kandidatuře evropských Pirátů v eurovolbách.
cf-lidi.jpg Zasedání celostátního fóra v Praze
Celostátní fórum zvolilo nové předsednictvo, v jehož čele opět stanul Ivan Bartoš. Byl schválen nový logotyp.
libormichalek.jpg Libor Michálek senátorem
Nezávislý kandidát Libor Michálek, který kandidoval s podporou Pirátů, zelených a lidovců, se dostal do Senátu. V krajských volbách Piráti získali 2,19 % hlasů, ve Středočeském kraji dokonce 3,03 % hlasů.
The Case for Copyright Reform
Zakladatel první Pirátské strany Rickard Falkvinge společně s pirátským europoslancem Christianem Engströmem vydávají knihu která popisuje pirátská východiska a postoje a zasazuje hnutí do historických souvislostí. Skupina Zelení-EFA v Evropském parlamentu přijímá tuto reformu jako svůj oficiální postoj. E-book naleznete na http://www.copyrightreform.eu/

2013

rvbrno.jpg Zasedání republikového výboru v Brně
9.-10. února zasedal republikový výbor v Brně na dvoudenním zasedání. Byla zde koordinována akce proti OSA. Republikový výbor také schválil zásadní změnu pravidel hospodaření, podle které nesmí být veřejné peníze ze státních příspěvků používány na reklamu.
fsf-zatec.jpg První Pirátský Festival svobodného filmu
V Jihlavě se 21. února konal první Pirátský festival svobodného filmu. Krátce na to se rozšířil do mnoha dalších měst, např. Žďár nad Sázavou, Pelhřimov, Žatec, Plzeň, Praha, Zlín. Tento projekt tak úspěšně navázal na náš festival svobodné hudby Vyosení.
Pomoc chorvatským Pirátům
V dubnu jsme se vydali s čtyřčlennou posádkou pomoci mladé Chorvatské pirátské straně v kampani v jejich prvních eurovolbách. Přivezli jsme jim mj. také plakáty, na které přispěli dárci z Česka. Pomohli také Piráti z Belgie nebo Srbska. Ačkoliv výsledek 1,13 % nestačil na zisk mandátu, byl úspěchem pro teprve rok mladou stranu prakticky bez významnějších prostředků. O měsíc později se ale Chorvatům podařilo získat dvě komunální křesla.
deutsche_kampan.jpg Pomoc německým Pirátům
Během měsíců srpna a září vyjelo několik českých Pirátů pomoci s kampaní německým kolegům. Pomáhali, kde se dalo - lepili plakáty, rozdávali letáky, asistovali při natáčení volebního spotu. Němečtí Piráti po několika týdnech přijeli taktéž v několika skupinkách pomáhat s kampaní do České republiky.
9689598401_bbc88a16fe.jpg Zasedání celostátního fóra v Plzni
7. září se v Plzni uskutečnilo zasedání celostátního fóra České pirátské strany. Proběhla zde dovolba předsednictva strany, kde post předsedy po několika měsících přebral opět Ivan Bartoš a 4. místopředsedou strany se stal Ivo Vašíček. Hlasováním o změně stanov pak byla oddělena moc zákonodárná od výkonné.
image.ashx.jpg Pirátům dalo hlas 132 417 voličů
Česká pirátská strana zaznamenala výrazný vzestup voličkých preferencí. Zatímco ve volbách do poslanecké sněmovny volilo Piráty jen 0,80 % voličů, což znamenalo 42 323 hlasů, letos je volilo 2,66 %. Vydařenou kampaň podtrhuje především její efektivita, Piráti vydali přibližně 3 Kč za hlas.

Budoucnost

jsem_pirat.jpg Pirátství znamená budoucnost.
Znamená nasazení nových technologií a revizi starých a nefunkčních politickosprávních mechanismů. Znamená svobodu informací, ze které těží každý jednotlivý občan i celá společnost. Máme nástroje 21. století, nyní je třeba také updatovat naši společnost. Pirátská strana představuje jediný politický směr vhodný pro digitální věk – uvědomila si nutnost celospolečenských změn, které nejsou tak zoufale přízemní jako tahanice o to, jestli bude DPH takové či makové, jestli se bude subvencovat to či ono. Postupy a programy běžných politických stran řeší způsoby fungování (a v jejich podání toliko rozkrádání) v rámci nefunkčního systému. Piráti jsou připraveni nasadit nový systém.
© Piráti, 2021. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
mo/verejnost/chronicles/start.txt · Poslední úprava: 26.08.2014 10:41 autor: Tobias Esner