• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Odbor - medialni má oprávnění nahrávat
  • Ivan.Bartos má oprávnění mazat
  • Adam.Skorepa má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Vysokoškolští profesoři nesmějí ze svých žáků dělat dojné krávy

Brno - 3.5.2010 - stanovisko České pirátské strany

V současnosti hýbe Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně případ studenta, kterého chce škola pohnat před disciplinární komisi za to, že na vnitřním informačním systému školy zpřístupnil knihu, jež je součástí studijních materiálů předmětu, který navštěvuje několik stovek studentů. Kniha je sice dostupná v univerzitní knihovně, ovšem ne v dostatečném počtu. Zajímavé také je, že autorem knihy je profesorka, která předmět vyučuje. Jednalo se navíc o první vydání, které je neaktuální a 7 let staré. Nyní je v prodeji druhá verze z loňského roku.

České školy mají v autorském zákoně relativně silnou oporu ve formě citačního práva pro účely studia (autorský zákon paragraf § 31 odst. 1.c). Je tedy záhadou, proč jej v případech, jako je tento, některé fakulty nevyužívají. Ve skriptech by bylo možné publikovat všechny důležité pasáže knihy a studenti by za ně zaplatili přiměřený poplatek. Nehledě na to, že jsme v době Internetu, tedy digitálních médii. Pokud vyučující vyžaduje po studentech znalost svého díla a nechce připravit potřebná skripta, měl by jej vydat alespoň ve formě PDF pod licencí, která by jej zpřístupnila studentům daného oboru (ČPS by ráda tyto studijní licence prosadila i do nového autorského zákona). Profesor nesmí očekávat, že si ze svých studentů udělá každoroční zdroj svých příjmů jako v tomto aktuálním případě. Vedení českých vysokých škol by si toto mělo uvědomit.

„Kniha je velmi drahá a když si ji chce student proto půjčit v knihovně, nedostane se k ní, protože počet studentů dalece převyšuje nabídku knihovny,„ vysvětlil pro média jeden z iniciátorů facebookové iniciativy David Kopecký.

Jaroslav Kučera, lídr jihomoravské kandidátky ČPS, se k celé kauze vyjádřil: „Student sám by neměl být podrobován žádnému stíhání, a to ani internímu. Vždyť udělal to, co měl udělat samotný vyučující předmětu, tedy zajistil svým spolužákům studijní materiály nutné k úspěšnému absolvování předmětu! Mohutný studentský odpor, který se zvedl na sociální síti Facebook, to potvrzuje.“

Podotýkáme, že dotyčného studenta neznáme a nikdy nás nekontaktoval, ani my jeho. Toto je čistě stanovisko České pirátské strany. Pana Davida Kopeckého citujeme z článku uveřejňeného na portále www.ct24.cz.

Odkazy:

Mediální odbor ČPS

  • Jan Podhajský, jan.podhajsky(zav)ceskapiratskastrana.cz
  • Jaroslav Kučera, jaroslav.kucera(zav)ceskapiratskastrana.cz, 737 987 115
© Piráti, 2018. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.