Obsah
Návod pro členy volebních komisí - zastupitelstva obcí
Zákon o volbách do zastupitelstev obcí
Základním zdrojem informací je Zákon č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně a některých zákonů. Tento zákon si vytiskněte a v případě, že máte pochybnosti se podívejte, jak má jednání probíhat podle zákona.
Dostupné formáty:
- Zákon o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů – vhodný pro zobrazení
Často kladené otázky
Kdo tvoří okrskovou volební komisi a co je jejím úkolem?
Okrsková volební komise se stará o řádný průběh voleb v daném volebním okrsku. Dbá tedy o pořádek ve volební místnosti, zajišťuje hlasování a dozírá na jeho průběh. Následně sčítá hlasy, vyhotovuje zápis o průběhu a výsledku hlasování a odevzdává volební dokumentaci. Představuje tak tedy takovou základní jednotku každých voleb a bez jejího správného fungování si můžeme nechat o demokracii jenom zdát.
Okrskovou volební komisi tvoří zapisovatel jmenovaný starostou (resp. primátorem apod.) a členové komise, kteří mají hlasovací právo. Členové se mohou stát předsedou či místopředsedou komise1). Jednotlivé členy okrskové volební komise delegují volební strany. Vy jste v okrskové volební komisi za Piráty (Českou pirátskou stranu) a vaším úkolem je, aby volby proběhly regulérně, a okamžitě upozornit na případné nesrovnalosti.
Členství v komisi - kromě jiného - zaniká, je-li člen nepřítomen ve volební místnosti bez souhlasu komise déle než 3 hodiny. Například návštěva voliče s přenosnou volební urnou je nepřítomností se souhlasem komise.2)
Konají-li se volby do zastupitelstev obcí společně s volbami do Senátu, plní okrskové volební komise pro komunální volby též úkoly okrskových volebních komisí pro volby do Senátu.3) To znamená, že v případě konání druhého kola voleb do Senátu bude příslušná volební komise vykonávat svou činnost i během tohoto druhého kola.
Jak se dozvím o prvním zasedání volební komise? Mám povinnost se na něj dostavit?
Ano, musíte se dostavit na první zasedání okrskové volební komise nebo se z něho řádně omluvit. Pozvánku vám starosta zašle poštou a současně ji zveřejní na úřední desce. Úřad by vás také měl kontaktovat telefonem nebo e-mailem, pokud to bude třeba.
První zasedání okrskové volební komise se musí uskutečnit nejpozději 14. záři 2018. Delegace za Českou pirátskou stranu budou odeslány nejpozději 30. 8. 2018 (přičemž zákonem stanovený termín pro podání delegací je do 5. 9.). Pokud do několika dnů nedostanete poštou informaci o zasedání okrskové volební komise, najděte si ji na úřední desce, případně na internetu4).
Jak se určí předseda okrskové volební komise?
Předseda okrskové volební komise se nevolí, nýbrž se losuje z členů okrskové volební komise na prvním zasedání okrskové volební komise. Vylosováni tedy můžete být i vy, což znamená trochu více práce, ale zase vyšší odměnu. Losování řídí zapisovatel5).
Některé úřady tento postup nedodržují a za předsedy komise dosazují své vybrané spolupracovníky; tento postup je v rozporu se zákonem. Jakákoliv „volba“ nebo „dosazení“ bez losování jsou neplatné. Trvejte na řádném losování.
Kdy může okrsková volební komise přijmout usnesení?
Zákon o volbách zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů, § 18 (2), říká: „Okrsková volební komise je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejích členů s právem hlasovat. Usnesení je přijato, vyslovila-li se pro ně nadpoloviční většina přítomných členů. Při rovnosti hlasů se návrh pokládá za zamítnutý.“
Na co si mám dávat pozor?
Ověřte si, že volební urna je vhodně zapečetěna tak, aby pečeť nebylo možné beze stopy porušit. Totéž platí o volební místnosti, která musí být přes noc zabezpečena. Vaším nejdůležitějším úkolem je kontrola a sčítání hlasů po skončení voleb. Dbejte na to, aby vycházely kontrolní počty. Všechno je lepší přepočítat dvakrát. Jednotlivé výsledky za váš okrsek si zapište a zkontrolujte prosím jejich správné zanesení na serveru www.volby.cz.
V případě, že ve vašem okrsku paralelně probíhají i volby senátní, nedopusťte dělení komise na dvě skupiny. Všichni mají kontrolovat všechny.
Co mám dělat, pokud mám podezření na porušení regulérnosti voleb?
Informujte se u předsedy okrskové volební komise a sdělte mu svoje podezření. Okrsková volební komise vyhotoví o průběhu a výsledku hlasování zápis, který podepisují všichni členové okrskové volební komise. Pokud máte podezření na neregulérnost voleb, zápis nepodepisujte a trvejte na tom, aby byly důvody odepření podpisu uvedeny v samostatné příloze k zápisu6).
V okrskové volební komisi jste právě proto, abyste případným nesrovnalostem a pochybným pokusům zabránili. Nebojte se odmítnout zápis podepsat a veškeré výhrady uveďte v protokolu. Bez protestu člena komise nelze postup komise nebo výsledek hlasování u soudu zpochybnit.
Kde budou zveřejněny výsledky voleb?
Výsledky voleb zveřejňuje Český statistický úřad průběžně na webové adrese volby.cz. Na tomto serveru prosím ověřte správnost výsledků zanesených za váš okrsek.
Jakým způsobem zpracováváte mé osobní údaje a jak jsou zabezpečeny?
Pirátská strana přijala přísná pravidla na nakládání s osobními údaji. Využíváme je pouze v souvislosti s informováním o okrskových volebních komisích a úřadů, kterým se delegace zasílají. nepředáváme vaše osobní údaje třetím stranám. Podrobné informace najdete v tomto dokumentu.
Náleží mi odměna?
Jako člen volební komise dostanete za oba dva dny odměnu 1 800 Kč. Předseda komise, který je vylosován, dostane odměnu 2 200 Kč, místopředseda 2 100 Kč. V případě souběhu se senátními volbami se odměna zvyšuje o 400 Kč, a pokud se u senátních voleb bude konat i druhé kola, pak se celková odměna zvyšuje o dalších 1000 Kč předsedovi a místopředsedovi a o 700 Kč ostatním členům komise. Navíc vám podle zákona náleží za dobu výkonu funkce náhrada mzdy, platu či ušlého výdělku a pokud jste zaměstnán, je zaměstnavatel povinen vás na tuto dobu uvolnit.