• @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • lukas_novy has no permissions
Umístění: Hlavní stránka » Piratecon » OpenSpace

OpenSpace

Nástěnka OpenSpace OpenSpace je formát konference, který umožňuje kreativní diskusi a zpracování problémů bez stresu a na základě dobrovolnosti. V prostoru (ať už v hangáru, nebo v několika místnostech) se utvoří cca několik koleček židlí a ke každému kolečku se přistaví tabule a papíry na zápisy. Každé kolečko má svoji značku.

Zároveň je k dispozici jedna veliká nástěnka (viz obrázek vpravo), ve které je čas vyhrazený na konferenci rozdělen na časové úseky. Kdokoli pak může napsat svoje téma a zabrat si čas a místo (je k dispozici třeba 40 slotů – 10 koleček židlí a 4 časové úseky). Lidé potom vidí na nástěnce, co kde probíhá nebo jen tak chodí po prostoru a přidávají se do koleček, které je zajímají a zase odcházejí, když je to zajímat přestane. Člověk, který určil téma, je zodpovědný za zápis, jinak nemá žádné další pravomoci.

Kolečko u OpenSpace konferenceHlavní pravidla OpenSpace jsou:

  1. Kdokoliv přijde, je ten správný člověk … což účastníkům připomíná, že nepotřebují šéfa organizace a sto lidí, aby něco udělali, ale lidi, kteří mají zájem. A narozdíl od klasického jednání s moderací to je každý, kdo se zrovna vyskytne u daného kolečka.
  2. Vždy to začíná ve správní čas … což účastníkům připomíná, že „duše a kreativita nejdou podle hodinek“ a mohou začít kdykoliv uznají za vhodné.
  3. Jakmile se něco stane, tak to byla jediná možnost …, což účastníkům připomíná, že když k něčemu dojde, tak se to prostě stalo a žádné hořekování a spekulování to nemůže změnit, jede se dál.
  4. Když to skončí, tak to skončí …, což účastníkům připomíná, že nikdy nemohou vědět, jak dlouho jim bude trvat vyřešit problém, jakmile vznikne, ale jakmile je hotovo, tak by měli pokračovat v dalších věcech. Neprotahujte to kvůli tomu, že zbývá ještě 30 minut. Věnujte tomu svou práci, ne svůj čas.
  5. A hlavně pravidlo dvou nohou: Pokud se ocitnete v situaci, že se ani neučíte, ani ničemu nepřispíváte, použijte své dvě nohy a běžte někam jinam.

Hlavní výhoda je, že každý se účastní jen toho, co ho zajímá. Lidé si navíc musí určit priority tak, aby se účastnili skutečně toho, co je zajímá nejvíc. Zároveň je to dobrý způsob, jak se s lidmi poznat, protože skupiny se utvářejí podle zájmů spíše než podle regionů či předchozích kontaktů.

Důležitá je dokumentace (ve Friedrichshafenu fungovala skvěle), aby měli všichni účastníci přehled, co se kde dělo, a kontakt na účastníky. Ideální je kancelář se skenerem a černobílá A3 tiskárna, ale není to nutnost. V prostorech s přístupem na Internet lze nahradit PiratePadem.

Něco pro pobavení

© Piráti, 2022. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
piratecon/openspace.txt · Poslední úprava: 10.12.2011 10:37 autor: volani.webnode.cz