Toto je starší verze dokumentu!
Obsah
Mumble - uživatelský návod
Mumble je systém pouze pro hlasovou komunikaci. Používá se pro konferenční hovory, například při jednáních stranických orgánů, jednání krajských a místních předsednictev. Je datově nenáročný a velmi spolehlivý. Pokud nechcete pouze poslouchat, ale i komunikovat, budete potřebovat mikrofon a kvůli zpětné vazbě zvuku také sluchátka.
Alternativou k Mumble je např. Jitsi, které umí přenášet i obraz nebo sdílet obrazovku, je ale náročnější na spojení a méně spolehlivý.
Instalace
Pro začátek je třeba stáhnout a nainstalovat aktuální verzi z oficiálních stránek.
Dle průvodce nainstalujte do počítače.
Pokud máte linuxovou distribuci, pravděpodobně je její součástí balík „mumble“, který stačí nainstalovat vaším správcem balíčků.
Možnosti pro mobilní zařízení jsou popsané v samostatné kapitole.
Nastavení
Při prvním spuštění se vás aplikace zeptá, k jakému serveru se chcete připojit. Zvolte „piráti.cz a „Přidat nový“.
Otevře se nové okno, kde vyplníte adresu „mumble.pirati.cz“, port je předvyplněn. Doplníte vaše uživatelské jméno (viz obrázek, tak jak ho máte na fóru), jmenovka je předvyplněna. Pokud máte vyplněno, můžete okno zavřít.
Nasaďte si sluchátka a můžete se připojit…
Dále zvolte z menu „Nastavit“ položku „Audio Wizard“. Úvod potvrďte a po zvolení správných zařízení byste měli ve sluchátkách slyšet svůj hlas.
V dalším kroku můžete zkusit zkrátit zpoždění na 10ms. Nastavení ale není důležité a můžete ho přeskočit.
V dalším kroku můžete vyladit citlivost mikrofonu. Pokud se slyšíte ve sluchátkách, pravděpodobně můžete nastavení nechat.
V dalším kroku vybíráte způsob, jakým bude aplikace zjišťovat, kdy má odesílat zvuk z vašeho mikrofonu na server. Doporučujeme zvolit první možnost - „Klávesa pro mluvení“ (Push-to-talk). Klávesu si vyberte takovou, kterou moc nepoužíváte, protože aplikace bude reagovat na stisk této klávesy i když budete v jiné aplikaci. Pro mluvení je třeba klávesu držet (jako u vysílačky). Vhodná klávesa může být například pravý shift, ale záleží na vašem způsobu použití.
V dalším kroku doporučujeme nechat nastavení „Vyrovnané kvality“ a určitě nechat „Vypnutý Text-na-řeč“ (Text-to-speech).
Dokončete průvodce.
Práce s mumblem
Po připojení
Na Pirátském serveru je řada místností. Vstoupit do některých můžete dvojklikem na místnost.
Pokud zmáčknete vámi nastavenou klávesu pro mluvení, začnete vysílat. Poznáte to podle toho, že se ikonka u vašeho jména změní na modrou. Mluvit můžete pouze v tom případě, že nemáte ztišený mikrofon na horní liště.
V levém sloupci je textový chat, kde je možné posílat zprávy s odkazy apod.
Tlačítkem mikrofonu na liště můžete úplně ztišit váš mikrofon (nezávisle na tisknutí klávesové zkratky) a tlačítkem reproduktoru ztišíte nejen svůj mikrofon, ale i zvuk směrem k vám (sluchátka).
Mobilní zařízení
Pokud máte Android do verze 9, hledejte aplikaci Plumble. Ta se bohužel už nevyvíjí, na Google Play je verze 3.2.0 z 2014 a na F-Droidu 3.3.0-rc1 z 2016. V této aplikaci nepoužívejte funkci MUTE (ztišení mikrofonu), protože po několika vypnutích nelze mikrofon zapnout - nikdo vás neuslyší a budete se muset odpojit a znovu připojit.
Alternativou je aplikace Mumla, která navazuje na vývoj Plumble a jejíž vývoj je aktuálně (2020) velmi živý. Aplikace je otestovaná a zdá se být funkční, nicméně i zde se objevil problém s funkcí MUTE (ztišení mikrofonu).
U obou aplikací tedy využívejte režim PUSH-TO-TALK. Přepíná se v menu vpravo nahoře. V tomto režimu odesíláte zvuk ze svého mikrofonu pouze pokud držíte tlačítko PUSH-TO-TALK na displayi.
Pro pokročilé uživatele
Práva
Práva se váží na certifikát, který musí splňovat určité náležitosti jako vyplněné jméno, příjmení a váš email. Tento certifikát může být adminem svázán s použitým username (typicky přezdívkou z fora). Certifikát je poté nutno rozdistribuovat na všechna zařízení(viz Import a Export certifikátu), která hodláte používat, jinak se se svou registrovanou přezdívkou na mumble nepřipojíte(nutné zvolit jinou).
Role
Registrovaný uživatel - smí vytvářet dočasné místnosti v sekci Pokec
Koordinátor - smí vytvářet/upravovat kanály, dávat/měnit hesla(tokeny), přetahovat uživatele mezi kanály v sekci Uzemní celky
Vedoucí AO a TO - smí vytvářet/upravovat kanály, dávat/měnit hesla(tokeny), přetahovat uživatele mezi kanály v sekci Odbory
Tokeny
Pod pojmem token si lze představit něco jako „heslo“, tokeny dávají právo vstoupit do mistností, které jsou tímto „heslem“ zamčené. Návod, jak přidat token do mumble je zde.
Vložený token zpřístupní všechny místnosti zaheslované tímto tokenem.
Import a Export certifikátu
Videonávod je k dispozicizde.
Zobrazení ve fóru
Zobrazení vašeho aktuálního 'Mumble status' v podpisu na fóru:
[mumble]jmeno prijmeni[/mumble]
Kolize se Skypem
Máte-li na stejném počítači nainstalován také Skype, zakažte v jeho Nastavení (nebo Možnostech) v záložce Zvuková zařízení, aby si sám určoval úroveň citlivosti mikrofonu. Citlivost mikrofonu si poté ručně nastavte zhruba na 25%.
Na tento návod odkazují tyto stránky.