• @cen_f has edit permissions
  • @cen_regp has edit permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
Umístění: Hlavní stránka » Lidé » Petr Vileta

Toto je starší verze dokumentu!


Petr Vileta

Petr Vileta se narodil 6.7.1956 v Plzni, kde žil a žije dodnes. Je ženatý od roku 1980, pořád s tou samou ženou, a bezdětný.

Od útlého dětství jej přitahovala technika. Všechny své hračky rozebíral, a na rozdíl od jiných dětí, pak i skládal do původního funkčního stavu. Později se jeho vztah k technice zaměřil konkrétněji na elektrotechniku. Po absolvování devítileté základní školy pak bylo samozřejmé, že vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Plzni a zakončil ji maturitou.

Během základní školy se Petr projevil i jako nadaný hudební a literární talent. Již v 6. třídě hrál s dalšími dvěma spolužáky společně s učitelem hudební výchovy a v 7. třídě dostal za slohovou práci, popisující školní výlet na exkurzi do Národního divadla, dvě protichůdná ocenění. Ředitelskou důtku za obsah, který drtivě kritizoval organizaci i průběh exkurze, a jedničku s hvězdičkou za vyspělou formu a bezvadný pravopis slohové práce. Po letech se dodatečně dozvěděl, že se tehdy toto jeho dílko četlo nahlas ve sborovně a všichni se upřímně bavili, kromě ředitele.

Zájem o umění pak zesílil během studií na průmyslovce a Petr začal hrát nejprve v country skupině a později si zamiloval rock a začal hrát na elektrickou kytaru. Složil i několik písniček a chtěl studovat na konzervatoři, ovšem obor kytara byl otevírán jen jednou za dva roky a bohužel zrovna ne v ten rok, kdy odmaturoval.

Protože v tehdejší době byla všeobecná branná povinnost a všichni zdraví mladí muži museli povinně „na vojnu“, snažil se vyhnout dvouleté „zbytečné ztrátě času“ alespoň tím, že nastoupil do hutí v plzeňské Škodovce a tím získal nárok jít „na vojnu“ jen na 5 měsíců. V hutích pracoval jako pomocný dělník, později jako vazač a nakonec jeřábník.

Po absolvování pětiměsíční vojenské služby dal v hutích výpověď a nastoupil jako provozní elektrikář v Československých automobilových opravnách. Tam podal několik zlepšovacích návrhů (tzv. „malý patent“ v socialistickém Československu), z nichž převážná většina byla přijata a oceněna několika stokorunami k platu. Později opět dal výpověď a začal pracovat jako revizní technik elektro na krajském ředitelství Mototechny v Plzni.

Nástup prvních 8-bitových počítačů zaujal Petrovu pozornost. Začal se o ně zajímat, začal se učit programovat a už u toho zůstal. Požádal o přeřazení na místo technika sálového počítače a později zastával i funkci programátora a vedoucího směny. Zaujal ho i předchůdce internetu, diskuzní síť Fidonet, kde kvůli svým občas „hloupým“ dotazům dostal přezdívku „fidokomik“, kterou si sebeironicky ponechal. Po zavedení Internetu do České republiky a jeho dosažitelnosti pro obyčejné smrtelníky, se začal zajímat i o tento nový fenomén a začal se mu důkladněji věnovat.

Po převratu v roce 1989 si založil živnost na prodej a opravy počítačů a programování a podal svoji poslední výpověď ze zaměstnání. Od té doby je osoba samostatně výdělečně činná, tedy OSVČ, tedy živnostník.

V červenci roku 2009 vstoupil do čerstvě založené České pirátské strany, protože mu její cíle připadaly velmi sympatické. Volnost, svoboda, poctivost, to je to, co je i jeho životním krédem. V krajské organizaci Plzeňského kraje byl zvolen místopředsedou a na Celostátním fóru v Albrechticích v roce 2009 byl zvolen do Kontrolní komise. Po skončení mandátu v Kontrolní komisi byl v roce 2011 zvolen do Republikového výboru.

Kromě své manželky, živnosti a Pirátské strany se opět začal věnovat psaní a přispíval do Neviditelného psa a později na svůj blog na Aktuálně.cz.

© Piráti, 2022. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
lide/petr_vileta.1335272754.txt.gz · Poslední úprava: 24.04.2012 13:05 autor: Dana Lew