Toto je starší verze dokumentu!
Obsah
Ing. Pavel Vermach, Ph.D.
- narozen: 1958
- bydliště: Praha Dolní Počernice
Vážení přátelé,
představuji vám volební projekt pro senátní obvod 24 – Praha 9 s širším zapojením politických subjektů. Zastupuji Sdružení pro Místní Správu (SMS) a požádal jsem Pirátskou stranu o zvážení podpory mé kandidatury za spolupráce dalších stran a hnutí. Dostalo se mi milého pozvání k účasti na pirátských primárkách s možností vás se záměrem osobně seznámit.
1. Společnou cestou k mandátu
V senátním obvodu Praha 9 je favoritem ODS. Vypořádat se s favorizovanou stranou můžeme oslovením voličů liberální střední generace a současně části spíše pravicových starších a velmi mladých voličů. Důležité je také oslovit voliče pomocí místních nezávislých sdružení a osobních kontaktů. Toto propojení umožňuje SMS, které zde reprezentuji. Komunikuje se sympatizanty Pirátské strany a spolupracuje také s „tradičními“ stranami a s místními sdruženími. Z několika takto oslovených subjektů již o společný projekt projevily zájem KAN, SNK ED, evropani.cz a podporu přislíbili lídři místních s vysokými volebními preferencemi - prozatím v městských částech Běchovice (27%), Praha 20 (36%), Praha 21 (32%), Dolní Počernice (27%) a pro druhé kolo Koloděje (45%).
2. Práce v senátu a volební témata
Cílovou oblastí mého zájmu v senátu je hospodářský výbor, což souvisí především s mojí profesí a dlouhodobými zkušenostmi s veřejnými zakázkami, a to jak na straně veřejného zadavatele, tak i na straně poskytovatele služeb.
- Za současných podmínek jsou bohužel pouze v minimální míře uplatňovány kontrolní mechanismy. Možnost upozornit na pochybení při veřejných zakázkách Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je nutno upravit. V současné době se při podnětu účastníkem řízení skládá kauce 1% nabídkové ceny, minimálně však 50 tisíc Kč. Kauce propadne, když ÚOHS shledá podnět neoprávněným. Další možnost pro kohokoliv je podání a zaplacení správního poplatku 10.000,-Kč, který se ale nevrací, ani když je podnět oprávněný. Za těchto podmínek se do požadavku na kontrolu nikdo nehrne.
- Velkým problémem je neexistence externí kontroly u územně samosprávných celků (kraje, obce, městské části), na které se nevztahuje pravomoc NKÚ (na rozdíl od např. ministerstev, vysokých škol apod.).
- V této souvislosti chci věnovat pozornost zlepšení podmínek pro práci policie, zejména složek SKPV.
Posláním senátu je účast v legislativním procesu (návrhy zákonů, projednávání mezinárodních smluv, evropské legislativy atd.); mimo to jsou senátoři veřejností vnímáni také jako „vyslanci“ svých obvodů. Proto do kampaně volím témata komunálního charakteru, týkající se zprostředkovaně celého obvodu:
- Nová dálnice přes východ Prahy – tzv. silniční okruh a jeho širší souvislosti,
- Ochrana přírody a krajiny, její citlivé a estetické dotváření a limity pro územní rozvoj v regionu (přírodní a kulturní památky, cyklostezky, parky, lesy atd. versus logistické parky – haly a sklady), tvorba veřejného prostoru z pohledu kvality života.
- Problémy spojené se zvětšováním sociálních rozdílů a hierarchizací společnosti (a s tím související odstup od reálné možnosti uplatňovat „demokratický podíl na moci“) a pomoc integraci romské komunity.
3. Proč právě mne by měli lidé volit
Ve volební kampani budou akcentovány zejména výsledky cca 30 leté práce ve veřejné správě; podle cílové skupiny do „samochvály“ zahrnu zkušenosti a ocenění při výkonu profese v oboru pozemní stavitelství a pro demonstraci tvůrčího přístupu při řešení problémů i úspěchy při vývoji nových materiálu a zpracování odpadních surovin.
Pro přiblížení uvádím charakteristiku některých aktivit ve veřejné správě; ostatní viz osobní profil:
- Koncem 80. let začala mít Praha vážný problém s komunálním odpadem; chyběly kapacity pro likvidaci a vše měla vyřešit nová spalovna budovaná na rozhraní obvodů Praha 9 a 10; byla však koncipována jako velká kamna pouze s elektrofiltry bez chemického čištění spalin a nikdo se nezabýval likvidací toxických odpadů vzniklých při spalování. S několika přáteli jsme vytvořili a rozšířili tlak na zkvalitnění technologie a postupně i na koncepční řešení celého systému nakládání s komunálním odpadem. Technologie čištění byla doplněna, koncepci se nám podařilo ovlivnit pouze v organizační úrovni do té míry, že se Praha nepodvolila účelovému převedení majetku podniku Pražské komunikace (nyní Pražské služby) za symbolickou 1, -Kč. Benefit pro Prahu 9 byl významný – na jejím území nevznikla meziskládka toxických odpadů ze spalování a v celém území je čistší vzduch.
- Desítky let se prosazuje před východní část Prahy výstavba silničního okruhu podle záměru z cca poloviny minulého století, kdy měla Praha zcela jiné hranice; bohužel investiční záměr trvale nerespektuje požadavky na ochranu a zdraví obyvatel a aktuální koncepční požadavky na systém pozemních komunikací. Již 20 let - od okamžiku uvedení do provozu okruhu H1 (dnešní SOKP 510) a Štěrboholské spojky - se zabývám výrazným zhoršením kvality života v okolí, a společně s dalšími, kteří vnímají tento problém, předkládáme zodpovědným institucím návrhy řešení na zkvalitnění.
- Průběžně se při výkonu funkce zastupitele po několik volebních období podílím na správě obecního majetku, na péči o životní prostředí a na řešení územního rozvoje městské části Dolní Počernice. Pro ověření výsledku mohu nabídnout nejlépe osobní návštěvu; k pozornosti doporučuji stromořadí podél propojovací cesty mezi Dolními Počernicemi a sídlištěm Černý most a stromořadí podél ulice Českobrodská, vysázená z podnětu občanského sdružení, které jsme s kamarády založili na podporu občanské angažovanosti a ochrany přírody a krajiny.
- Na podzim 2016 jsem z pozice zaměstnance magistrátu nad rámec svých povinností připravil návrhy investičních dotací z rozpočtu HMP pro městské části v hodnotě několika set milionů korun a společně s radní gesce pro technickou infrastrukturu a životní prostředí jsme pro ně vyjednali souhlasné rozhodnutí Rady a Zastupitelstva HMP. Významný podíl z celkové částky obdržely od hl.m.Prahy městské části P9, P14, P20, P21, Běchovice, Dolní Počernice, Kbely, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř; - například Praha 9 obdržela značné prostředky na realizaci parku podle Rokytky (podrobnosti lze dohledat na www.praha.eu v usneseních Rady a Zastupitelstva).
Na základě čeho předpokládám volitelnost?
- u přátel a známých a v dosahu jejich sociálních vazeb je to věc ověřené důvěryhodnosti a osobního doporučení;
- u voličů, pro které jsem neznámý kandidát, jsou šance dané sympatiemi k politickým stranám, uvedeným v portfoliu podporujících subjektů.
4. Co v případě rozdílných názorů
Při čtvrtečním představení kandidátů byla položena otázka na event. rozdílný přístup zvoleného poslance a navrhující strany. Odpověděl jsem, že tuto věc je nutno ošetřit předem smluvně s ohledem na účast dalších politických stran a také stran, které zapojení ještě zvažují. Tyto strany mi kladou otázku stejnou, a tak jsem je požádal o upřesnění. Prozatím mi byly doručeny k projednání s Pirátskou stranu témata:
- přímá demokracie (nerozšiřovat přímé volby s výjimkou celostátního obecného referenda pouze ve formě lidového veta),
- lidská přirozenost (otázky kolem rodiny, manželství homosexuálů, adopce dětí homosexuálními páry, legalizace euthanasie, nerozšiřovat právo na umělé oplodnění, přiznat takto narozeným dětem právo znát své biologické rodiče),
- ochrana majetku (nesouhlas se zdaněním navraceného majetku, který byl ukraden náboženským organizacím předchozím režimem).
V těchto otázkách směřuji k smluvní výhradě jednat v souladu s mými dlouhodobými pravicovými partnery a jejich programovým zaměřením. Zároveň očekávám od Pirátské strany nástin témat, v kterých by chtěla zachovat společný postup.
5. Osobní profil
Jsem autorizovaný stavební inženýr se zaměřením na konstrukční systémy; dlouhodobě se zabývám přípravou a realizacemi staveb, využitím geopolymerních materiálů a odpadovým hospodářstvím. Do veřejné správy jsem se zapojil v roce 1989 kooptací do Rady místního národního výboru; od té doby jsem byl několikrát zvolen do zastupitelstva městské části. V devadesátých létech mi bylo za studii nakládání s komunálním odpadem v hl.m.Praze uděleno ocenění Federálním výborem životního prostředí, následně jsem se stal členem Výboru zastupitelstva hl.m.Prahy pro odpadové hospodářství, spolupracoval jsem s Výborem životního prostředí a podílel se na správě odpadového hospodářství v rámci Magistrátu hl.m.Prahy; jsem autorem příslušné dílčí části prvního strategického plánu hl.m.Prahy; byl jsem členem týmu, který se zasadil o doplnění chemického čištění v pražské spalovně a který zabránil vyvedení rozsáhlého majetku Pražských komunikací (včetně spalovny) z vlivu pražského zastupitelstva za symbolickou 1,- Kč. Jsem nositelem ceny primátora hl.m.Prahy k miléniu 2000 za záchranu kostela sv. Bartoloměje na Starém městě a četného uznání v soutěži TOP–INVEST MPO a MMR ČR za stavbu podzemí Týnského chrámu na Starém městě. Později jsem spolupracoval s Ministerstvem průmyslu a obchodu jako externí hodnotitel stavebních projektů. V období 2015-17 jsem řídil jeden z investičních útvarů magistrátu s působností v sekcích veřejný prostor, technická infrastruktura, volný čas, vnitřní správa a bezpečnost. V tomto období jsem byl také členem protipovodňové komise hl.m.Prahy. V současné době se podílím na rekonstrukci Národního muzea.
Miluji hory, lesy, řeky a nejraději se pohybuji na kole, pěšky, nebo si beru běžky; ve volných chvílích se učím hrát na kytaru. Jsem ženatý a mám dvě dospělé děti a báječná vnoučata.
Jsem zakládajícím členem a předsedou mladé politické strany „Sdružení pro místní správu“. SMS se zapojila poprvé do voleb na podzim 2018 a to ve třech projektech:
- DOLNÍ2018 v MČ Praha Dolní Počernice; SMS vyjednalo koalici se SNK ED, KONS a Korunou Českou, která získala 27,6 %,
- Osmička žije v MČ Praha 8; SMS bylo registrující stranou „občanské kandidátky“ a nositelem smluv propagace, volební výsledek činil 14,6 %,
- Evropská koalice pro Prahu ve volbách do ZHMP; koaliční kandidátku se SNK ED, evropani.cz, KAN, KONS a Korunou českou jsme sestavili nikoli proto, že bychom chtěli tříštit pražskou scénu, ale žádná z oslovených větších stran patrně nevěřila, že bychom se dostali nad setiny procenta; i přes krátkou kampaň s téměř nulovým rozpočtem jsme měli výsledek o řád vyšší (0,35%),
Nyní se SMS podílí na kandidátce KDU ČSL do Evropského parlamentu.
6. Maličkost – financování
Ohledně podpory financování jsem požádal řádově stovky potenciálních sponzorů, prozatím bez významnějších výsledků. Projekt účasti v senátních volbách prozatím financování zabezpečené nemá. K posunu může dojít, pokud by se Pirátská strana rozhodla akceptovat návrh na smluvní ujednání dle bodu 4.
Potenciální zdroje pro kampaň řeším v hladinách:
- dary externích sponzorů a příznivců,
- příspěvky zainteresovaných politických stran,
- dobrovolnická spolupráce,
- finanční prostředky od státu v případě úspěšné kampaně,
a to ve variantách:
- minimální náklady umožňující vyrovnaný rozpočet
- optimální náklady s dorovnáním cen v případě získání mandátu.
Ve spektru zúčastněných stran jsme zcela otevřeni jakékoliv rozumné dohodě ohledně využití prostředků státu v případě získání mandátu.
7. Resumé
Závěrem volebního projevu bych rád pozdravil celou pirátskou komunitu a taky své protikandidáty. Velmi si vážím vstřícného přístupu a děkuji za umožnění této prezentace a umožnění účasti ve Vašich primárkách.
Pavel Vermach 8. 2. 2019