• @cen_ao has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • @administrator_-_vedouci_ao has delete permissions
  • @pir_cen_kan-all has delete permissions
Umístění: ROZCESTNÍK » Lidé » ladislav_garassy

Toto je starší verze dokumentu!


Ladislav Garassy

ladislav_garassy.jpg

Ing. Mgr. Ladislav Garassy (* 1974), nebo Laci, jak mu říkají kamarádi. Původem Maďar, občanstvím Slovák, bydlištěm a politickou angažovaností Čech. Politický geograf a expert na etnické konflikty, propagátor silné a samostatné Evropy, manažer v nadnárodní firmě, lektor a bloger.

Vystudoval sociální geografii a demografii (Mgr.) na Univerzitě Komenského v Bratislavě, jadernou fyziku a ekologické inženýrství (Ing.) a elektro-materiálové inženýrství (Bc.) na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě. Na Univerzitě Karlově v Praze absolvoval 6 semestrů doktorandského studia politické geografie u prof. Petra Dostála.

Jako expert na zahraniční politiku se od roku 2004 zúčastnil 15ti volebních pozorovatelských misí v rozvojových zemích, v nichž reprezentoval Evropskou komisi, nevládní organizaci amerického exprezidenta Cartera The Carter Center a Evropskou síť organizací monitorujících volby (ENEMO). Pozoroval tak první demokratické volby v Barmě-Myanmaru (2015), první demokratické parlamentní volby v Afghánistánu (2005), historicky první prezidentské (2005) i parlamentní (2006) volby v Palestině, Oranžovou revoluci (2004) i pomajdanské volby (2014) na Ukrajině, referendum o nezávislosti Jižního Súdánu (2011), historicky první federální volby v Nepálu (2017), první volby do autonomních orgánů po ukončení separatistické války v indonéském Acehu (2006), první demokratické volby po ukončení vojenské diktatury v Pákistánu (2008), ale i totalitní volby v Etiopii (2010) nebo audit kontroverzních prezidentských voleb v Afghánistánu (2014).

V letech 2015-17 přednášel na vysoké škole nacionalismus a etnické konflikty v rozvojových zemích, roli mezinárodního společenství v mírotvorbě a politickou geografii. Od roku 2011 je aktivním členem nevládní organizace Východoevropské vzdělávací a kulturní centrum (EEECC), kde přednáší studentům ze střední a východní Evropy evropskou integraci a také výše zmíněné předměty a vede terénní exkurze do postkonfliktních regionů. Je členem České asociace pro africká studia.

Od Arabského jara roku 2011 začal publikovat své politickogeografické eseje na svém slovenském blogu (https://garassy.blog.sme.sk/) a od ukrajinského Majdanu v roce 2014 také na svém českém blogu (https://garassy.blog.idnes.cz/). V roce 2016 byl vybrán za přispěvatele prestižního blogu americké Foreign Policy Association, která je jedním z hlavních opinion makerů v zahraniční politice, kde působí přední myslitelé jako Joseph Stiglitz, Fareed Zakaria nebo Francis Fukuyama. (https://foreignpolicyblogs.com/author/ladislavgarassy/).

Politika ho neživí a na své živobytí si vydělává v kanadské mapovací firmě Intermap Technologies, zabývající se 3D modely terénu, kde vede tým pro rizikové inženýrství v pojišťovnictví, modelování map povodní a jiných přírodních nebezpečí, analýzu a geokódování adres a modely finančních škod z přírodních rizik.

Do veřejného života se zapojoval od Sametové revoluce jako občanský člen Komise pro životní prostředí Městského národního výboru v Rimavské Sobotě a spoluzakladatel studentské organizace Slovenského svazu ochránců přírody a krajiny (SZOPK) ve svém rodném městě. Byl zástupcem svého gymnázia ve Slovenské jednotě středoškoláků - parlamentu středoškolských studentů. V letech 1993-98 v zájmu zlepšení sociálního postavení studentů za mečiarismu spoluzakládal vysokoškolské Fórum studentské solidarity (FOŠTUS) a koordinoval zahraniční politiku Sociálně demokratické mládeže Slovenska. S těmito organizacemi se aktivně zapojil do opozičního hnutí proti autoritářskému režimu Vladimíra Mečiara a zastupoval je v mezinárodních organizacích. Do roku 2000 spolupracoval se Slovenskou asociací pro zahraniční politiku (SFPA).

Po přesunu do České republiky v roce 2000 se stal členem Unie evropských federalistů (UEF) v České republice, v období 2012-14 byl jejím místopředsedou a v letech 2011 a 2018 ji zastupoval na jednáních celoevropských orgánů UEF. V senátních volbách roku 2004 se zúčastnil kontaktní kampaně Strany zelených „Proti modré totalitě“ v týmu Jaromíra Štětiny. Přestože coby občanovi Slovenska mu český zákon nedovoluje být členem politických stran, ve straně evropani.cz pomáhal jako sympatizant se zahraniční politikou a ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidoval na její kandidátce. V roce 2015 se zúčastnil petiční kampaně ProEuro.cz za zavedení eura v České republice. Aktivně pomáhal Pirátské straně v kontaktní kampani do parlamentních voleb v roce 2017 a volebnímu štábu prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše ve sběru podpisů i v kampani v letech 2017-18.

Mluví plynně anglicky, rusky a maďarsky. Má základy francouzštiny a perštiny. S manželkou Martinou mají dvě děti, Mariannu (2001) a Romana (2005).

Mezi jeho koníčky patří cestování do turisticky méně navštěvovaných oblastí, trekking, historie a historická architektura, čtení knížek o geopolitice, etnických konfliktech a železniční dopravě budoucnosti a dobré jídlo.

© Piráti, 2025. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.
lide/ladislav_garassy.1544924765.txt.gz · Poslední úprava: 16.12.2018 01:46 autor: Ladislav.Garassy