Toto je starší verze dokumentu!
Piráti: Autorský zákon zaostal a brání šíření informací
Zákon, který v České republice upravuje kopírování, není zákon pro informační společnost, ale prehistorická vykopávka.
Vadí nám především, že tak zvaný „autorský“ zákon
- upřednostňuje zájmy firem jako OSA, BSA a IFPI před zájmy společnosti jako celku,
- je postaven na konceptu monopolu na informace, který v moderním světě prostě nefunguje, protože informace se šíří bez ohledu na hranice a zákony,
- brání lidem šířit vzdělání, vědu a umění, například digitalizovat knihy v knihovnách, remizování hudby, internetová rádia apod.,
- vynucování monopolu je vůči lidem nastaveno zcela bezohledně (absurdní výpočty škod, pronásledování středoškoláků kvůli sdílení filmů, šikanování restaurací kvůli televizím a rádiím apod.)
- dává soukromým firmám v oblasti informací stejnou moc jako má policie.
Současný autorský zákon vůbec není o autorech. Ti jsou jen falešnou záminkou, kterou korporace zneužívají, aby navýšily vlastní zisky. Pokud se autoři tomuto absurdnímu monopolu vzpírají, tak je prostě uplatí penězi, dají jim malý podíl na svém zisku.
Kopírovací monopol není systém, který bychom měli jako společnost udržovat. Piráti se staví proti tomuto nespravedlivému systému a sdílí informace bez ohledu na monopoly korporací. Na autory má Pirátství jediný dopad – o jejich tvorbě se dozví více lidí.
Zdaleka ne všichni autoři podporují propagandu vydavatelů. Například autor bestsellerů Paulo Coelho (vlevo) říká: „Když jsem ještě používal Myspace, smazali mi píseň Fly Me to the Moon (od Franka Sinatry) z mého profilu. A kdo ji smazal? Odpověď je jednoduchá – chamtivost a nevědomost. Chamtivost, která nechápe, že svět se změnil. Nevědomost, co se domnívá, že lidé si nekoupí CD, pokud bude hudba k dispozici zdarma.“