Jitsi je systém pro audio-video komunikaci. Používá se pro konferenční hovory například při jednáních stranických orgánů. Je datově náročnější než Mumble, ale je přístupnější více uživatelům a obsahuje zajímavé funkce.
Pokud nechcete pouze poslouchat, budete potřebovat mikrofon a kvůli zpětné vazbě zvuku také sluchátka. Můžete ale nemusíte mít kameru. Funkce vašeho mikrofonu a sluchátek v prohlížeči můžete zkontrolovat na stránce https://online-voice-recorder.com/
Hlavní pirátský Jitsi server je jitsi.pirati.cz.
Podrobný videonávod od Knihovny Jabok najdete na Youtube.
Možnosti, které jsou dále popsané v samostatných kapitolách, jsou následující:
Oficiální aplikace je doporučený způsob připojení. Aplikace je jednoduchá, je založena na Electron frameworku a obsahuje jádro prohlížeče, který dobře funguje s Jitsi Meet.
Pro začátek je třeba stáhnout a nainstalovat aktuální verzi z oficiálních stránek.
Při instalaci ve Windows se pravděpodobně objeví varování, že instalátor není podepsaný nebo ho zablokoval Microsoft Defender. Zvolte další informace a instalaci povolte.
Po spuštění vám program nabídne ukázku několika funkcí (Start Tour), kterou můžete přeskočit tlačítkem Skip a přejít rovnou k nastavení.
V nastavení vyplňte své jméno, e-mail není potřeba. Do „Server URL“ napište jitsi.pirati.cz (bez „https“ - doplní se automaticky). Doporučujeme nastavit „Start with Audio muted“ a „Start with Video muted“ a mikrofon s kamerou vždy aktivovat až po připojení do místnosti.
Na hlavní obrazovce aplikace nyní můžete zapsat jméno místnosti, do které se chcete připojit. Historie místností se vám zde bude ukládat.
Při prvním připojení možná budete muset udělit aplikaci oprávnění pro přístup k mikrofonu, kameře nebo síti.
Pokud máte kompatibilní prohlížeč, nemusíte instalovat žádnou aplikaci a připojit se přímo z prohlížeče na stránce https://jitsi.pirati.cz. Doporučený prohlížeč je Chromium (svobodný software) případně Google Chrome (freeware - Chromium doplněný o korporátní funkce).
Podporován by měl být i prohlížeč Microsoft Edge v systému Windows, a to od verze 81.0. Použití MS Edge ale zatím nebylo důkladně odzkoušeno.
V současnosti se nedoporučuje používat k připojení prohlížeč Firefox. Může způsobit problémy v komunikaci vám nebo ostatním.
Možnosti webové aplikace jsou prakticky identické s desktop aplikací a k nastavení lze použít návod výše. Nastavení jména se provádí editací v okénku vašeho obrazu vpravo nahoře (bez nastavení je zde „me“).
Pro připojení z mobilních zařízení lze využít aplikaci Jitsi Meet:
Nastavení aplikace se provádí v menu (ikonka s třemi čárkami) vlevo nahoře.
V hlavním okně se zobrazuje hlavně obraz mluvícího účastníka případně jeho avatara. Pokud zvolíte Tile view (ikonka čtverečků), uvidíte všechny zúčastněné vedle sebe a můžete si kliknutím vybrat, koho budete sledovat.
Tlačítka u dolního okraje mají následující funkce:
Ikona tří teček zobrazí menu s dalšími funkcemi.
Kromě funkcí přístupných i přímo tlačítky na dolním okraji zde najdete také:
nebo vybrat českou lokalizaci aplikace (General - Language).
Pokud máte ztišený mikrofon, můžete používat režim „Push to talk“ - podržením mezerníku mikrofon dočasně zapnete.
V aplikaci lze používat další klávesové zkratky. Na jejich celý seznam se dostanete z menu pro Další funkce. Nejdůležitější zkratky:
Kterýkoliv uživatel, který se do místnosti přihlásí jako první, získá oprávnění pro její správu. V Settings může například nastavit, že se všichni uživatelé přihlásí s vypnutým mikrofonem nebo kamerou. Může také vykopnout problémové uživatele (ten se pak může přihlásit znovu). V informacích o místnosti (ikonka i) může nastavit heslo, bez kterého se žádný další účastník nepřipojí.
Pokud se z místnosti odpojí všichni uživatelé, místnost se smaže. Oprávnění pro administraci příště opět získá první přihlášený uživatel.
Ikonkou obrazovky vpravo dole zapne režim, kdy místo obrazu se své kamery začnete vysílat obraz své pracovní plochy. Po kliknutí na ikonku se vám zobrazí výběr, co chcete sdílet. Může to být pouze jedno okno konkrétní aplikace (ostatní pak nejsou vidět) nebo celá plocha.
Dalším kliknutím na ikonku sdílení zrušíte a začnete opět vysílat obraz ze své kamery.
Pokud z nějakého důvodu nelze použít primární pirátský Jitsi server jitsi.pirati.cz, můžete se připojit na tyto servery:
V nastavení aplikace je položka e-mail. Ta se používá pro zobrazení vašeho avatara (nebo fotky) v případě, že ho máte pro tuto e-mailovou adresu uloženou na gravatar.com. Použijte pirátskou adresu jmeno.prijmeni@pirati.cz a dále viz návod na gravatar
Pokud vás mobilní aplikace připojuje do místnosti se zapnutou kamerou či mikrofonem, ačkoli si to nepřejete, přejděte na úvodní obrazovce do Settings (vpravo dole)
a nastavte si Start with video muted či Start with audio muted.
Na tento návod odkazují tyto stránky.