• @ALL má oprávnění číst
 • @Celostatni forum má oprávnění nahrávat
 • @Registrovani priznivci má oprávnění nahrávat
 • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Autoři

 1. Složitý autorský zákon bere autorům jejich práva a dává je nakladatelům.

  Autorský zákon je neuvěřitelně složitý a není divu, že se autoři při publikaci nechají nakladateli – za asistence zákona – ošidit. Autorský zákon totiž stanovuje domněnku, že autor dává nakladateli výhradní licenci k užití díla. Kvůli tomu ji pak autor nesmí publikaci např. svým studentům zpřístupnit na Internetu.

 2. Kdyby sdílení obsahu vedlo k poklesu tržeb, tak v Česku není ani jeden autor

  Na vysokých školách se běžně skenují knihy, které nejsou v Čechách dostupné, a šíří se na výměnných sítích. Při vysoké ceně vázaných vědeckých knih, ze které profituje většinou jen nakladatelství, si to ani nelze jinak představit. Řada autorů má prospěch z publikace díky instituci, která je zaměstnává, a díky systémům mikroplateb, které Česká pirátská strana podporuje, by měli vedlejší příjem i z nich. Autor by si mohl vydělat také autogramiádami, přednáškami a komerčním užitím svého díla.

 3. Svobodné sdílení obsahu naopak zvyšuje zájem o vaši tvorbu

  Literatura je postavená na kopírování a při dnešním stavu technologie nemá cenu zavírat před realitou oči. Autorská díla už jsou dnes běžně k dispozici, akorát že z komerčních zdrojů profitují nečestně společnosti, které obsah shromažďují. My chceme, aby profitovali autoři a umělci. Autorský zákon nesmí fungovat jako prostředek cenzury; stejně jako ke zdravotní péči, životnímu prostředí a vzdělání by ke kulturním dílům měl mít přístup každý.

 4. Tak se autorská práva k hudbě mohou používat k zastrašování

  Autoři pochopili, že plným využitím práva by ze svých fanoušků udělali kriminálníky, a proto jich většina současný protizákonný stav přijímá. Zákon ale bez ohledu na autory dává kolektivním správcům moc vydírat nepohodlné jedince. Každý, kdo svobodně sdílí informace, může být vystaven vydírání a na objednávku uvězněn zcela v souladu se zákonem. Vyšetřování trestných činů proti autorskému právu zabírá policii čas nutný k vyšetřování závažných trestních činů.

 5. Svobodná společnost vyžaduje svobodnou autorskou tvorbu

  Autorský zákon sice přiznává autorovi výlučná práva, ale už mu nepřiznává právo je samostatně vykonávat. Kolektivní správci mohou tato práva vykonávat i proti vůli autora. Autor má rovněž stížené možnosti, jak nechtěnou právní ochranu omezit, a zbavit se jí dokonce vůbec nemůže.

 6. Zajistíme, aby autorské právo chránilo tvůrce, nikoliv zprostředkovatele, producenty a distributory.

  Moderní společnost už nepotřebuje zvláštní ochranu distribuce, protože díky Internetu lze autorská díla distribuovat instantně. Naopak zaopatření autorů mnohdy pokulhává, protože většinu zisků shrábnou právě zprostředkovatelé. Klíčem k zajištění příjmů autora je obnovení přímého vztahu mezi autorem a uživatelem, který dílo vnímá. Česká pirátská strana prosazuje systém Flattr, ve kterém uživatel platí pouze pokud chce a autor dostává zpětnou vazbu na základě konkrétních reakcí uživatelů, nikoliv podle vymyšlené tabulky Ochranného svazu autorského.

Podpořte politickou stranu vzniklou zezdola, která odstraní žáby na zřídlech tvůrčí energie.

Podpořte politickou stranu, která změní autorský zákon, aby stát nedělal z půlky občanů piráty a rukojmí.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.