• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Zákaz kopírování prodloužen o dalších 20 let

hmac: : tiskove-zpravy:zakaz-kopirovani-prodlouzen-o-dalsich-20-let

Praha - 20. 9. 2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Rada Evropské unie prodloužila kopírovací monopol na hudební nahrávky na 70 let od vydání. Přijatý návrh Rada EU prezentuje jako vítězství umělců, kterým prodloužení zajistí bohatší důchod. Pirátská strana upozorňuje na to, že ve skutečnosti na prodloužení vydělají nahrávací společnosti, protože novela zároveň prodlouží současný 50 letý monopol výrobců na 70 let.

Údajná podpora umělců podle nové směrnice spočívá v tom, že posledních 20 let budou nahrávací společnosti odvádět 20 % svého zisku kolektivnímu správci jako je OSA nebo Intergram. Novela totiž jasně předepisuje: „2d. Členské státy zajistí, aby právo na roční dodatečnou odměnu uvedené v odstavci 2b bylo spravováno organizacemi pro kolektivní správu práv.“

Projednávání směrnice iniciovaly nahrávací společnosti v roce 2007 z obavy, že ztratí zisk z lukrativních nahrávek Beatles a Rolling Stones, kde měla práva vypršet. Při projednávání byla zcela opomenuta práva veřejnosti, uživatelů Internetu a akademické obce. Přijetí novely směrnice o copyrightu 2006/116/ES označila nezisková organizace Open Rights Group za „kulturní katastrofu“, prodloužení sebere lidem právo na kopírování nahrávek.

Podle nezávislého výzkumu vydělají na prodloužení monopolu z 90 % nahrávací společnosti. Rada EU zdůvodnila přijetí směrnice tím, že umělcům, kteří začnou tvořit ve 20 letech a žijí průměrně 76 let, nestačí 50letý kopírovací monopol na zajištění doživotního příjmu.

Pirátské strany se proti prodloužení monopolu a posílení vlivu OSA zásadně postavily. Pirátský europoslanec Christian Engstrom zorganizoval proti návrhu více než 40člennou skupinu v Evropském parlamentu, která žádala opakované projednání směrnice, kterou schválil předchozí parlament, ale žádosti nebylo vyhověno.

Také v České republice vyvolala směrnice kontroverzi: Zatímco senát ji odmítl jako snahu lobbistů, poslanecká sněmovna ji na návrh ministra Bessera (TOP 09) schválila. Proti směrnici hlasovalo v Radě Evropské unie osm členských států, nakonec včetně České republiky. Dva členské státy se zdržely.

Rada uvedla, že na této změně musí vydělat nahrávací průmysl, aby se mohl „přizpůsobit rychlým změnám v obchodním prostředí, které charakterizuje rychlý pokles prodeje nosičů a pomalý nárůst zisků online,“ čímž zároveň vyvrátila své vlastní odůvodnění, totiž zajištění příjmu pro umělce.

Návrh znamená dramatické zesložitění již tak nesrozumitelného autorského zákona. Právě „autorský“ zákon pod záminkou motivace autorů k tvorbě upravuje nároky nahrávacích společností a vybírání poplatků OSA, Dilia a Intergram. Kromě vlastního monopolu nahrávací společnosti, který výrobcům přiznává přímo zákon, mají vydavatelé zpravidla i monopol, který na ně převedli autoři a který vydavatelé využívají k tomu, aby zabránili lidem nahrávky kopírovat.

Členské státy, Českou republiku nevyjímaje, teď mají 2 roky na to, aby prodloužení kopírovacího monopolu začlenily do svých předpisů. U nahrávek, kde monopol již vypršel, bude pravděpodobně retroaktivně obnoven.

Související odkazy:

Tisková zpráva Pirátské strany před prodloužením kopírovacího monopolu http://www.piratskastrana.cz/tiskove-zpravy/tiskova-konference-piratske-...

Kontakty:

Jaroslav Kučera, vedoucí mediálního odboru - 737 987 115, jaroslav.kucera@piratskastrana.cz
Ivan Bartoš, předseda – 603 415 378, ivan.bartos@piratskastrana.cz
Jakub Michálek, člen komise pro kopírování a Internet – 775 978 550, jakub.michalek@piratskastrana.czFlattr this

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.