• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Výzva Pirátů poslancům: Nedopusťte plundrování přírody NP Šumava

17. února 2017, Praha. Piráti nesouhlasí s podobou senátní verze novely Zákona o ochraně přírody a krajiny, která degraduje koncepční systém ochrany národních parků a ohrožuje samu jejich podstatu. Za senátorskými pozměňovacími návrhy lze číst zájem o finanční zisky z rozvoje území v atraktivních lokalitách, včetně otevřené možnosti těžby dřeva, označované za boj s kůrovcem a komerčního odlovu zvěře. To vše na úkor dlouhodobé perspektivy zejména území Národního parku Šumava. Piráti ve svém programu jednoznačně podporují ochranu přírody, k tématu přistupují s respektem a s vědomím, že za peníze si již nikdy v budoucnu zdravou přírodu nekoupíme.

~~READMORE~~

Česká pirátská strana se prostřednictvím svého místopředsedy Martina Šmídy připojila k výzvě Zachraňme národní parky. Senátoři s podporou Pirátů jsou proti senátní verzi zákona a hlasovali pro jeho původní verzi. Piráti dále vyzývají poslance a poslankyně, aby schválili novelu zákona v jeho původní podobě, jež je kompromisem zohledňujícím argumenty jak místních samospráv, tak vědecké obce.

„Názor většiny senátorů na problematiku správy národních parků nesdílím. Považuji jej naopak za velmi nešťastný, a to bez ohledu na motivace, které k němu vedou. Doufám, že tyto tragické pozměňovací návrhy neprojdou a Poslanecká sněmovna nakonec schválí novelu v původním znění, jak už ji jednou schválila.“ Říká senátorka Renata Chmelová, zvolená za koalici Vlasta, KDU-ČSL a LES s podporou Pirátů.

Senát přijal třicet pozměňovacích návrhů senátora Jaroslava Větrovského (nezávislý za ANO) s podporou Tomáše Jirsy (ODS) z Hluboké nad Vltavou, dlouholetého obhájce a prosazovatele zájmů developerů na Šumavě. Uvedené návrhy zcela mění smysl osmi klíčových paragrafů zákona týkajících se ochrany přírody v národních parcích. Pokud novela zákona vstoupí v platnost v této nešťastné podobě, od základu se změní definice národních parků a dojde k zásadnímu narušení funkčního systému jejich ochrany.

Hlasování o novele Zákona o ochraně přírody a krajiny uskuteční v Poslanecké sněmovně v úterý 21. února. Tento den se pod heslem „Poslanci a poslankyně, hlasujte pro divočinu v národních parcích“ koná demonstrace na Malostranském náměstí od 11,55.

Související odkazy

Kontakty

Renata Chmelová, senátorka s podporou Pirátů, chmelovar@senat.cz
Ing. Dana Balcarová, dana.balcarova@pirati.cz, garant programu Životní prostředí České pirátské strany, 732 103 330
Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770

Obrázek: pixabay.com

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.