• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Stavaři ušetří miliony za technické normy, rozhodl soud

Stavebnictvi

Nejvyšší správní soud v Brně vyhověl kasační stížnosti Jakuba Michálka, pražského zastupitele za Pirátskou stranu. Pirátům vadilo, že Úřad pro normalizaci, který vydává technické normy pro živnostníky, řadu let porušuje stavební zákon, podle něhož mají být technické normy bezplatně veřejně dostupné. Rozsudek bude mít významný dopad na cca 170 tisíc podniků ve stavebnictví.

~~READMORE~~

„Dnes jsme obdrželi rozsudek. Je to velký den pro dostupnost technických norem. Desítky tisíc živnostníků, kteří staví a opravují domy a byty, si už nebudou muset technické normy ve stavebnictví kupovat. Zákon výslovně vyžaduje bezplatnou dostupnost a teď to potvrdil i Nejvyšší správní soud. Piráti tak ušetřili živnostníkům miliony korun. Je jasné, že normy placené z veřejných peněz by měly být také veřejně bezplatně dostupné. Každý živnostník si teď bude moci technické normy ve stavebnictví stáhnout z Internetu.“

Závazným názorem Nejvyššího správního soudu se teď bude muset řídit Městský soud v Praze, který původně poskytnutí informací odepřel, ale také Ministerstvo pro místní rozvoj a Úřad pro technickou normalizaci, který technické normy prodává.

Projekt žaloby ve věci technických norem byl podpořen ze státního příspěvku, který Piráti dostali za volby. Jeho náklady (soudní poplatky) jsou financovány z participativního rozpočtování.

Související odkazy


Jakub Michálek je právník a zastupitel hl. m. Prahy za Piráty, který se věnuje autorskému právu, svobodnému přístupu k informacím a velkým kauzám na pražském magistrátu (Opencard, Škodův palác apod.) Má za sebou řadu úspěšných soudních sporů v precedenčních věcech (poskytování informací o představitelích vysokých škol, seznam dlužníků České konsolidační agentury)

Participativní rozpočtování je způsob, kterým se v České pirátské straně rozděluje část rozpočtu. Každý člen strany může přihlásit vlastní projekt a o výši prostředků na každý projekt rozhodují členové svými hlasy. Všechny projekty jsou veřejně prospěšné.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.