• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Strýček Sam odplouvá s nepořízenou: Piráti protestovali proti TTIP a CETA

V sobotu 17. září se pokusil na vltavském břehu vylodit strýček Sam i se svým pochybným zbožím. Zosobněnému symbolu Ameriky ale Piráti nedali šanci a tak s nepořízenou odplul. Dělo se tak v rámci demonstrativního happeningu proti přijetí obchodních dohod TTIP a CETA, který zorganizovala Pirátská strana na pražské náplavce na Rašínově nábřeží. Organizátoři se připojili k protestům odpůrců smluv, které se v sobotu konaly po celé Evropě, obzvláště v Německu. Proti oběma dohodám se Piráti vymezují dlouhodobě - mohly by totiž ohrozit evropské standardy v oblasti kvality potravin, ekologie, ochrany soukromí či veřejných služeb. ~~READMORE~~

„Média bohužel o těchto mezinárodních dohodách s dopadem na každodenní život občanů Evropské unie dostatečně neinformují. Obzvláště o obchodní dohodě s Kanadou CETA se nikde nic nedočteme. A to i přesto, že obsahuje nebezpečné pasáže ohledně ochrany soukromí a výklad autorského práva z již dříve zamítnuté dohody ACTA. Čechy by například mohla v rámci dlouholetého sporu s americkým Budweiserem připravit o značku českobudějovického pivovaru Budvar. Nerozloučili bychom se však pouze s pivem, z obalů potravin by například mohla zmizet část informací o původu či složení zboží.“ vysvětluje pražský zastupitel Ondřej Profant důležitost akce.

K strýčkovi Samovi se zřejmě donesla zpráva o popularitě trhů na pražské náplavce a chtěl si taky trochu přivydělat. Místo lahůdek z rodinných farem ale na své lodi přivezl geneticky modifikovanou zeleninu a zásobu chemikálií. Při Samově pokusu vylodit se na českém břehu i se smlouvou a jeho zbožím došlo k zápasu mezi ním a Pirátem bránícím zájmy spotřebitelů EU a strýček Sam byl vyhnán zpátky na svou loď. Piráti tak před TTIP a jí podobnými smlouvami Evropu uchránili. Zatím.

Na místě stál i petiční infostánek, kde se mohli přítomní dozvědět více informací o TTIP a CETA a podepsat petici proti přijetí smluv.

Související odkazy

Kontakt

Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, mediální odbor Pirátů, 737 943 770
Ondřej Profant, odnrej.profant@pirati.cz, pražský zastupitel, 607 580 015

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.