• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Stop šikaně živnostníků – Piráti vyrážejí do boje proti OSA

Kampaň proti šikaně drobných podnikatelů Ochranným svazem autorským Nejeden drobný podnikatel již na vlastní kůži pocítil praktiky Ochranného svazu autorského (OSA), Piráti na toto jednání odpovídají kampaní „Neplaťte OSA“ a přinášejí alternativní model, který výpalnému nárokovanému ochrannými svazy nepodléhá.

Tisková konference k příležitosti představení brožury „Neplaťte výpalné, hrajte svobodnou hudbu“ se uskuteční v pátek 1. března 2013 ve 14 hodin v čajovně Shangri-la, Bělehradská 49, Praha 2. ~~READMORE~~

Za co se vlastně platí? Pokud firma pouští hudbu k poslechu pro své zákazníky, považuje to OSA za „užití díla“. Pokud hrajete hudbu z vlastního záznamu nebo máte puštěné rádio či televizi, zákon hovoří o „provozování vysílání“. Podle zákona nestačí, že rádio ochranným svazům za toto vysílání již jednou zaplatilo, ale platí se i za každé další užití. Stručně řečeno, když vám v lokále hraje rádio, jste provozovatel vysílání.

OSA je kolektivní správce, který ze zákona zastupuje všechny umělce, dokonce i ty, kteří o to vůbec nestojí. Jestliže platíte OSA, můžete pouštět hudbu bez omezení. Chcete-li platit méně nebo vůbec, musíte dodržet určité podmínky a hrát pouze hudbu, ke které máte licenční oprávnění získané jinak než prostřednictvím OSA. Takových hudebních děl a autorů je poměrně dost.
hmac: : tiskove-zpravy:stop_sikane_drobnych_podnikatelu_-_pirati_vyrazi_do_boje_proti_osa
píše se v Pirátské brožuře.

Kampaň je zaměřena především na provozovatele barů, restaurací, čajoven, obchodů a dalších zařízení, která hudbu na pozadí využívají k dokreslení atmosféry. Nabízí jim dvě zákonné varianty, díky kterým lze platit méně, případně se placení poplatků vyhnout úplně:

  1. Přejděte k levnější konkurenci!
    První alternativou jsou komerční internetová rádia hrající díla autorů, které OSA nezastupuje a jejichž cena je výrazně nižší než poplatky vyžadované autorskými svazy. Příkladem může být rádio Jamendo, které nabízí přes 370 tisíc titulů různých žánrů, od rocku přes elektro až po klasiku.
  2. Hrajte svobodnou hudbu!
    Druhou alternativou, jež umožňuje oprostit se od všech poplatků, je svobodná hudba, neboli hudba autorů, kteří dali souhlas k tomu, aby se jejich hudba šířila a hrála, a to i pro komerční účely kohokoliv, a kterou si provozovatelé mohou stáhnout nebo využít služeb rádií hrajících pouze svobodnou hudbu. V obou případech není třeba platit žádný poplatek.

Kontakt

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.