• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Soud odmítl žalobu Pirátů na Kalouska. Žaloba podaná do soudní datové schránky prý není písemná

hmac: : tiskove-zpravy:soud-odmitl-zalobu-piratu-na-kalouska-zaloba-podana-do-soudni-datove-schranky-pry-nen

Praha - 22.7.2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Městský soud v Praze se odmítl zabývat správní žalobou, kterou Piráti podali na ministra financí Kalouska a jeho rozhodnutí o odepření informací o hospodaření České konsolidační agentury. Podle soudu žaloba nebyla podána písemně a nebyla podepsána.

Podle soudního řádu správního lze správní žalobu podat buď písemně, nebo ústně do protokolu anebo e-mailem s elektronickým podpisem (§ 37 odst. 2). Podle zákona o datových schránkách [1] platí, že úkon učiněný prostřednictvím datové schránky má stejné účinky jako úkon učiněný písemně a podepsaný. (§ 18 odst. 2).

Soud v usnesení [2] uvedl jako důvod odmítnutí, že „v inkriminovaném případě žalobce své podání v zákonné lhůtě nepotvrdil písemným podáním shodného obsahu, resp. nepotvrdil vůbec.“ S žalobou tedy naložil stejně, jako kdyby mu došla neověřeným e-mailem.

Pirátská strana má za to, že soud nepostupoval podle zákona o datových schránkách, když žalobu prostřednictvím datové schránky nepovažoval za písemnou a podepsanou. V celém usnesení není ani slovíčka o tom, že podání bylo učiněno do datové schránky dne 22.6.2011 v 23:55:32 jako datová zpráva ID 504 751 31. Piráti chtějí podat proti rozhodnutí soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Mluvčí projektu PirateLeaks Jakub Michálek k tomu řekl: „Předpokládáme, že šlo o technické pochybení pracovníků soudu. Na druhou stranu nás ale znepokojuje, že jsou pod vadným rozhodnutím podepsáni 3 soudci. Piráti se v praxi bohužel často setkávají s úředníky, kteří s novými technologiemi neumí. Datová schránka je pro nejeden úřad španělská vesnice.“

Druhou žalobu projektu PirateLeaks na Nejvyšší kontrolní úřad podala Pirátská strana stejným způsobem. Narozdíl od žaloby na ministra Kalouska se jí však soud řádně zabývá. Piráti chtějí podat proti rozhodnutí soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Aby člověk získal informace od státu, musí podat žádost, upřesnění žádosti, stížnost, odvolání, správní žalobu za 2000 Kč, kasační stížnost za 3000 Kč... Pokud tohle někdo považuje za svobodný přístup k informacím, patří do blázince, ne na ministerstvo financí,“ shrnul Michálek postup úřadů při zveřejňování dokumentů o sanaci bank.

Odkazy:

Kontakty:Flattr this

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.