• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Sdílení filmů nepoškozuje filmový průmysl, myslí si účastníci Letní filmové školy

Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti se uskutečnila další z cyklu Masarykových debat. V diskusní soutěži argumenty Pirátů zabodovaly, většina se přiklonila k názoru, že sdílení filmový průmysl neničí.

~~READMORE~~

Tezi Nelegální sdílení filmů ničí filmový průmysl hájil poslanec Stanislav Polčák (TOP09) a filmař Marek Dobeš. Opačnou tezi hájil člen komise pro kopírování a Internet Jakub Michálek (Piráti) a režisér Petr Vaněk.

Na začátku i na konci debaty její účastníci hlasovali, s jakou stranou souhlasí. Výsledek byl celkem jasný – sdílení před debatou považovalo za hrozbu 40 % účastníků a po ní 34 %. Opačnou tezi podporovalo nejdříve 45 % a poté 55 % diváků. Argumenty Pirátů získaly největší podporu a přesvědčily i nejvíce nerozhodnutých hlasujících.

Stanislav Polčák z TOP09 používal podobnou argumentaci, ke které se uchylují velké filmové společnosti. Poslanec přirovnal stahování filmů k půjčování auta, za což se přeci platí, a stahování filmů bez placení označil za krádež. Jakub Michálek se proti nálepkování kopírování na „krádež“ ohradil a poukázal na to, že filmový průmysl vznikl právě díky porušování duševního vlasnictví, když filmaři odešli do Kalifornie, aby nemuseli dodržovat Edisonovy patenty.

Diskutující na letní filmové škole. Fotografie poskytnuta Masarykovými debatami.

Oficiální statistiky žádnou krizi filmového průmyslu nenaznačují, přestože jí filmoví producenti již 30 let straší. „Jestliže si někteří filmaři stěžují na malé zisky, je to jejich chyba, neboť se nedokázali přizpůsobit změnám„ řekl v diskusi Jakub Michálek. „Není pravda, že sdílení ničí filmový průmysl. Sdílení mění filmový průmysl. Kdyby nebylo sdílení, tak filmový průmysl pojede dál svůj monopol a nebude zde nic, co by ho nutilo přizpůsobit se novým technologiím.“

„Posledních 40 let zde pořád zaznívá strašení, že zanikne filmový průmysl. Nelegální sdílení filmů prostě neničí filmový průmysl. Za posledních 40 let filmový průmysl neustále roste. Nejde o to, že bychom pochybovali o těch hodnotách, že má být chráněna tvorba a podobně. Jde o to nalézt systém, který bude výhodný pro společnost, ne pro filmový průmysl. Rozumný kompromis by měl odrážet to, jak se na filmech dá vydělávat. Podle mě by měl být copyright zkrácen, aby trval nějakou rozumnou dobu, neměl by postihovat středoškoláky a být zneužitelný k šikaně,“ uvedl ve shrnutí diskuse Jakub Michálek svoje důvody, proč s tezí nesouhlasí a proč podporuje reformu copyrightu.

Na debatní vítězství Pirátů mohlo mít vliv i to, že Stanislav Polčák se nedržel příliš zadané teze:

„Ať se to někomu líbí či nelíbí, duševní vlastnictví je hodnota, se kterou stojí za to do jisté míry i obchodovat nebo ji dát volně k užití. Máme dneska příklady free software, protože si na to ty společnosti našly obchodní model, ale dobrovolně se rozhodly, že tento free software budou dávat k dispozici. Představa, že uděláme natáčení filmových děl free a budou zdarma k dispozici možná bude fungovat. Možná že ty obchodní kanály budou existovat. Možná, že se najde distribuce Bollywoodu nebo nějaké jiné podobné produkční společnosti. Ale na druhou stranu já se rozhodně stavím proti tomu, aby se tak dělo bez vůle druhé strany. Já si myslím, že není možné popřít jakékoliv vlastnictví, ať už je to duševní nebo vaše majetkové. Protože já dneska, jakmile odsud odejdu, tak taky mohu „nasdílet“ auto pana Michálka a mohu s ním odjet. Buďto tedy s ním, nebo bez něho, což je možnost pro něj ještě horší,“ uvedl ve shrnutí diskuse Stanislav Polčák.

„Pokud si chce někdo moje auto zkopírovat, nevidím v tom problém,“ uvedl po skončení diskuse Jakub Michálek pro poslance TOP09, aby vysvětlil rozdíl mezi kopírováním a krádeží.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.