• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Registr smluv máme, ale zázrak to není.

Piráti vítají schválení zákona o registru smluv Poslaneckou sněmovnou jako krok správným směrem. Jedním dechem ale dodávají: spousta věcí tam nebude, a to kvůli zásahům exministra Kalouska.

O zákon o registru smluv se vedla tři roky trvající bitva. Řada občanských iniciativ dlouhodobě apelovala na jeho přijetí, a to proto, že se jedná o zákon otevřeně protikorupční. Podle nového návrhu zákona musí být zveřejňovány všechny smlouvy, jejichž plnění překračuje výši 50 tisíc korun.

Během jeho schvalování se však na poslední chvíli povedlo Miroslavu Kalouskovi a několika dalším poslancům bývalé vládnoucí koalice prosadit řadu opatření, která omezí jeho protikorupční efektivitu. Kvůli exministru financí se tak tento zákon nebude vztahovat na Poslaneckou sněmovnu. Zbyněk Stanjura z ODS zase prosadil další pozměňovací návrh, podle něhož ani obce 1. a 2. stupně (většinou obce pod 15 000 obyvatel, kterých je celkem 6 tisíc a žije v nich přes 4 miliony obyvatel) nebudou muset zveřejňovat smlouvy. Díky návrhu poslance Stanjury tak nebude transparentní dohled nad 28,9 miliardami korun.

Piráti samozřejmě chtějí co nejvyšší míru otevřeného hospodaření s veřejnými prostředky. Vítají proto skutečnost, že každá smlouva, která nebude v novém registru zveřejněna, nenabyde platnosti. Pevně doufáme, že se podaří po nějaké době překonat vady, které do zákona vložil Miroslav Kalousek, a tedy že se například Poslanecká sněmovna a další veřejné instituce, které jsou ze zákona vyjmuty, připojí k zveřejňování smluv dobrovolně.

„Veřejný registr smluv není samospasitelný, je to jeden ze střípků v celé mozaice. V prosazování transparentnosti bychom vzhledem k předvolební rétorice nyní vládnoucích stran očekávali daleko větší razanci. Razanci bez výjimek. Padni komu padni.“ řekl k tématu Ivan Bartoš, vedoucí mediálního odboru Pirátů.

Kontakt

Související odkazy

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.