• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Psychedelika a duševní zdraví

V pátek 5.6.2015 od 17:30 se uskuteční v pořádí druhá přednáška České psychedelické společnosti. Akce bude probíhat ve Velké aule hlavní budovy Filosofické fakulty Univerzity Karlovy na adrese náměstí Jana Palacha 2, Praha 1.

Večerní program započne uvodním slovem PhDr. Petr Winkler vedoucí Sociální psychiatrie v Národním ústavu duševního zdraví, který bude mluvit o historii užívání LSD odborníky na duševní zdraví v bývalém Českolovensku, které bylo jedním z hlavních center psychedelického výzkumu. Poté bude v přednášce pokračovat Dr. David Luke, ředitel jedné z největších psychedelických konferencí na světě Breaking Convention. Řeč bude o široké škále témat týkajících se výzkumu psychedelik v oblasti duševního zdraví přecházejíc plynule od medicínského modelu až k šamanskému léčení. Mezi výzkumné zájmy Davida Lukeho patří transpersonální zážitky a psychologie změněných stavů vědomí z pohledu vědců i šamanů, zejména v souvislosti s rostlinnými psychedelickými látkami - ayahuascou a peruánským halucinogenním kaktusem San Pedro. Obdobná přednáška proběhne den předtím 4.6.2015 od 17:30 v kině Scala na Moravském náměstí 3, Brno. Program akce bude stejný, jen PhDr. Petra Winklera nahradí se stejným tématem Bc. Rita Kočárová výzkumná asistentka na oddělení Sociální psychiatrie v Národním ústavu duševního zdraví.

„V době, kdy nám svobodný přístup k informacím na internetu dovoluje rozšiřovat vědomosti relativně snadno, uvědomuje si čím dál více lidí, že přístup států k psychotropním látkám je spíše politickou otázkou než výsledkem dosavadních výzkumů. Konkrétně halucinogeny se v odborné sféře momentálně těší zvyšujícímu se zájmu, ať už se jedná o léčbu úzkostí u lidí v terminálním stádiu smrtelných chorob pomocí LSD, mírnění posttraumatického šoku u vojenských veteránů s využitím MDMA, nebo o pomoc při odvykání například od heroinu pomocí psilocybinu, či ayahuascy. V neposlední řadě byly zaznamenány také obrovské úspěchy při léčení deprese a bipolární poruchy pomocí ketaminu. Psychedelická terapie je podle našeho názoru velice prospěšným odvětvím a doufáme, že trend liberálnějšího přístupu k psychedelikům postupně adoptuje i legislativa jednotlivých států,“ říká zástupkyně garanta pro Psychotropní látky Janka Michailidu.

Pirátská strana takovéto akce vítá, protože považuje za nezbytné opustit předsudky týkající se psychotropních látek a využít jejich léčebné vlasnosti v širokém spektru využití. K tomu tu nebude příležitost dokud nebude z psychedelik stržena nálepka nebezpečných člověku nic nepřinášejících psychotropních látek způsobujících vyšinutí. Proto jako Pirátská strana pozitivně hodnotíme tendence rozpoutat o psychedelicích diskuzi, jelikož jedině tak může dojít u psychotropních látek k racionální regulaci.

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.