• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

První pirátské vlajky na radnicích

Vítězní Piráti v Mariánských Lázních - zdroj: Mafra

V pátek 10. a v sobotu 11. října proběhly po celé republice volby do obecních zastupitelstev, v některých obvodech současně s doplňující volbou do senátu. Česká pirátská strana zaznamenala v komunálních volbách na mnoha místech překvapivě dobré výsledky, mezi něž se řadí „dominantní vítězství“ v Mariánských Lázních, či získání mandátů v pražském a brněnském zastupitelstvu. Celkem Piráti získali 21 zastupitelů přímo na samostatných kandidátních listinách a další desítky v různých koalicích, čímž potvrdili posilující trend, který je patrný již od loňských předčasných parlamentních voleb.

~~READMORE~~

„Neočekávaným úspěchem je vítězství v Mariánských Lázních, kde se Piráti stali vítězi voleb (21%), disponují pěti zastupiteli a mají tak šanci vybudovat vzorovou pirátskou radnici,“ říká lídr místního sdružení Knotek.

Piráti výrazně uspěli také v Praze (5,3%) se čtyřmi zvolenými kandidáty a v Brně, kde byli do zastupitelstva zvoleni dva členové krajského předsednictva Pirátů na kandidátce volebního uskupení Žít Brno s podporou Pirátů. Další zastupitele strana získala v Písku, Sadské, Trutnově, Majetíně, Valči a dalších městech, městysech, obcích a městských obvodech.

„Děkujeme všem příznivcům a voličům. Vybojovali jsme další bitvu a půjdeme i do těch příštích. Skvělé výsledky jsou silnou motivací, i když sebou nesou také velkou zodpovědnost. Budeme pokračovat v Pirátské politice, která vychází z potřeb občanů nespokojených se současným stavem politiky. Věříme, že v komunální politice prosadíme nové myšlenky a moderní trendy, které přiblíží politické rozhodovaní běžným lidem“ pronesl předseda českých Pirátů Lukáš Černohorský.

Česká pirátská strana vznikla v roce 2009 jako součást celosvětového hnutí, které se vymezilo proti rozpínavosti nadnárodních korporací omezujících občanské svobody a usilujících o kontrolu Internetu. Prosazuje transparentní politiku a přímé zapojení občanů do politického rozhodování stejně jako zrušení kopírovacího monopolu a softwarových patentů. V Evropských volbách Pirátům těsně unikl mandát, v komunálních se již dostavil úspěch.

Hlavními prosazovanými body pirátského programu v komunální politice České pirátské strany jsou transparentní a otevřená radnice, využití svobodného softwaru, registr lobbistických kontaktů a celkově přiblížení rozhodování občanům. Piráti dodrží své předvolební sliby a budou pracovat pro lidi.

„Nepůjdeme do žádné koalice, svoje předvolební sliby plníme i po volebním úspěchu. Piráti nebudou sedět v radě Prahy, náš cíl je naopak radu kontrolovat a působit jako konstruktivní opozice.“ uvedl v návaznosti na plnění předvolebních slibů čerstvě zvolený zastupitel hlavního města Prahy Jakub Michálek.

Kontakt

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.