• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Pozměňovací návrhy senátora Michálka zvyšují ochranu klientů pojišťoven

Ve středu Senát projednává novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech. Senátor Libor Michálek (nezávislý za Piráty, Zelené a lidovce) podává pozměňovací návrhy, které klientům usnadní změnu pojištění a ochrání je před skrytými poplatky.

„Předkládaná novela zůstala, co se týče ochrany spotřebitelů, pouze na půli cesty. Pozměňovacím návrhem chci zabránit šíření poplatku za ukončení smlouvy, který je dnes mezi pojišťovnami velmi populární a je vlastně skrytým nákladem v pojistném programu. Klient si kvůli takovému poplatku ponechá např. sjednané povinné ručení, i když je pro něj nevýhodné a na trhu už existuje levnější varianta,,“ vysvětluje senátor Michálek.

Pozměňovací návrh kromě toho zvyšuje informovanost zákazníků. Pokud přesáhne odměna zprostředkovatele pojistky 180 % ročního pojistného, což je současný průměr, bude o tom zprostředkovatel muset zájemce o pojištění písemně informovat ještě před uzavřením smlouvy. U rizikového pojištění návrh ruší poplatek za ukončení smlouvy. To klientovi usnadní spočítat si celkové náklady, ještě než se pro pojištění rozhodne.

„Ani tak však nebude nová regulace ideální. Stále čekáme, až vláda předloží zákon o distribuci pojištění. Ten by zvýšil transparentnost pojistných produktů a zavedl by ukazatele nákladovosti nebo odpovědnost pojišťoven za kvalitu produktů. Díky tomu bychom se i v této oblasti dostali na úroveň vyspělejších států Evropy,“ doplňuje senátor Michálek.

Kontakt

Mgr. Libor Michálek, MPA, michalekl@senat.cz, senátor podporovaný Pirátskou stranou, Stranou zelených a KDU-ČSL

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.