• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Pirátská strana vyzvala prezidenta ke zveřejnění dokumentů o amnestii

Dokumenty o amnestii by mely být volně přístupné

Česká pirátská strana zaslala prezidentu republiky Miloši Zemanovi otevřený dopis, ve kterém požaduje zveřejnění všech informací ohledně kontroverzní amnestie.

~~READMORE~~

O informace o přípravě a schválení amnestie požádal v lednu místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Hrad mu však v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím odmítl informace poskytnout. „Kdyby Kancelář prezidenta republiky informace protizákonně neodepřela, byly by už dávno na Internetu. Každý úřad musí totiž podle zákona poskytnuté informace do 15 dnů zveřejnit i na svých internetových stránkách. Politici a právnící se v médiích vzájemně obviňují neověřitelnými tvrzeními, zato přístup k autentickým dokumentům kancelář prezidenta veřejnosti odpírá, což je špatně,“ řekl Jakub Michálek.

V současné době žalobu na prezidenta republiky projednává Městský soud v Praze. Pokud soud skutečně zjistí, že prezident informace odepřel neoprávněně, může poskytnutí informací prezidentovi nařídit. „V takovém případě by nám nezbylo, než poskytnutí informací vymáhat s pomocí soudního exekutora.“ Michálka ve sporu s prezidentem zastupuje u soudu advokátka Hana Marvanová.

Michálek také upozornil, že Hrad nezveřejňuje ani další informace, které má podle zákona na svém webu zveřejňovat. „Na webových stránkách zcela chybí strukturované informace o tom, jaký má Kancelář Pražského hradu rozpočet a jak hospodaří. Vedle toho nezveřejňuje informace vyžádané jednotlivými občany,“ doplňuje Michálek. K žádosti Pirátů o zveřejnění dokumentů, které dokládají přípravu amnestie, se přitom připojila řada občanů a občanských sdružení - také oni dostali od bývalého kanceláře zamítavou odpověď.

Piráti tímto pokračují ve svém projektu O sto šest, v jehož rámci upozorňují občany na jejich právo ptát se úřadů, které jsou placeny z daní občanů, na informace. Piráti navrhují podstatné rozšíření svobodného přístupu k informacím tak, aby je bylo možné získat od úřadů okamžitě na kliknutí a nebylo nutné na ně roky čekat.

Kontakt

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.