• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Pirátská strana pod palbou České protipirátské unie

Prchalova

Piráti ve středu 13.2. odeslali odpověď ředitelce České protipirátské unie Markétě Prchalové, v které ji žádají o doložení zastoupení společností, o kterých Prchalová prohlásila, že je zastupuje. Piráti jsou v dopise zastrašováni obrovskými sankcemi a vězením, pokud neukončí činnost odkazovacího webu, a to ačkoliv se Piráti proti zákonu neprovinili. Piráti v lednu tuto stránku převzali od jejího předešlého majitele a pokračují tímto v boji proti rozšiřování copyrightu tam, kam nepatří. Nyní se i Piráti dostali pod palbu nesmlouvavé zástupkyně ČPU paní Magistry Prchalové a onen slavný dopis obdželi také za zprovoznění webu sledujuserialy.cz.

~~READMORE~~

Odkazování na webovou adresu a embedování do stránky není sdělováním díla ve smyslu kopírovacího zákona. Stejně jako není sdělováním díla veřejnosti konstatování, že dnes večer dávají v kině Aero od 20:30 film Lidice nebo televizní program, který si lidé běžně kupují v trafice. K závěru, že odkazování není sdělování díla ve smyslu kopírovacího zákona došel i zástupce kopírovacího monopolu na Slovensku ředitel SOZA Vladimír Repčík, který prohlásil: „použití hypertextových odkazů a tzv. embedovacích kódů není zpřístupňování autorského díla veřejnosti podle platného autorského zákona.“ Podle výkladu zákona dle Prchalové by byl vinen i každý uživatel sociálních sítí, který umístí na svůj profil video ze služby YouTube či dalších podobných.

„Už dříve se organizace typu Isifa nebo BSA vyhrožovaly občanům, aniž by k tomu měly právo. Například Isifa nárokovala tisícové odměny za použití obrázků, u kterých jejich autor ale dovolil volné a bezplatné šíření. Isifa si tyto obrázky upravila a začala vymáhat finanční plnění po všech, kteří si je na svůj web nebo blog umístili. Vzhledem k těmto skutečnostem jsme požádali ředitelku ČPU o doložení faktu, že skutečně zastupuje společnosti, o kterých toto tvrdí, a že oni mají skutečně výhradní práva tato díla v České republice šířit,“ vysvětluje aktuální posun v kauze Ivan Bartoš.

Kontakt

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., ivan.bartos@pirati.cz, +420 603 415 378

Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, + 420 737 943 770

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.