• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Pirátská strana důrazně odmítá HADOPI v Česku

hmac: : tiskove-zpravy:piratska-strana-durazne-odmita-hadopi-v-cesku

Praha - 24.1.2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Česká pirátská strana důrazně odmítá odpojování „Třikrát a dost“ od Internetu, o kterém údajně jednal ministr Besser (TOP09) s lobisty zábavního průmyslu. Podle ankety na stránkách HN se zavedením odpojování od Internetu podle „Třikrát a dost“ nesouhlasí 96% lidí.

Podle informací HN má ministr Besser zábavní „průmysl zachránit a přimět ho, aby byznysu vyšel vstříc zákonem přísněji postihujícím nelegální stahování.“ Pirátská strana konstatuje, že odpojování od Internetu popírá ústavní svobodu kopírovat a sdílet informace, a bylo by tudíž protiústavní. Navíc zbavuje člověka práva komunikovat a vyjadřovat se, ale i možnosti shánět si práci.

Jakub Michálek, expert Pirátské strany na kopírovací zákon, uvedl: „Veřejnost má přirozené právo kopírovat a sdílet informace na Internetu. Místo toho, aby vydavatelé začali používat nové obchodní modely, které budou fungovat na Internetu, zase ovlivňují politiky a lobbují za nové výsady a monopoly.“

Nejde o první pokus ministerstva kultury vyřadit veřejnost z jednání o kopírovacím zákonu. Loni v červnu totiž připravovalo novelu kopírovacího zákona, která by dokonce některá práva autorů převedla na výběrčí organizace jako OSA a Dilia. Celý text utajovaných návrhů zveřejnil loni v prosinci server PirateLeaks.

Pirátská strana bude zásadně požadovat, aby se odpojování od Internetu podle francouzského „Třikrát a dost“ nerozšířilo do České republiky, protože je namířeno proti občanům a uživatelům Internetu. Místopředseda ČPS Adam Šoukal k tomu řekl: „Pokud ministr za zády veřejnosti vyjednává s lobbisty sledování vlastních občanů na Internetu, je to skandál.“

Reference

Třikrát a dost HN - http://domaci.ihned.cz/c1-49553910-trik ... ru-francie

Tajný návrh kopírovacího zákona na PirateLeaks - http://www.pirateleaks.cz/www/home/blog/kz_sumar.html

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.