• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Piráti vítají rozhodnutí soudu o spornosti volební klauzule

Nejvyšší správní soud by nssoud.cz Nejvyšší správní soud (NSS) dne 24. 6. 2014 uznal stížnost vedoucí ke zrušení pětiprocentní volební klauzule pro volby do Evropského parlamentu a podá návrh na její zrušení k projednání Ústavnímu soudu. Piráti s tímto neopodstatněným stropem oddělujícím „úspěšné“ od „neúspěšných“ dlouhodobě nesouhlasí. Protesty a výzvy ke změně ale do této chvíle nebyly vyslyšeny.

Evropský parlament dle usnesení NSS nemá takovu zákonodárnou moc jako parlament národní, a proto by měl o zisku mandátu rozhodovat přirozený práh. Ten se určuje dle počtu kandidujících stran a volební účasti. Z důvodu nízké volební účasti v letošních volbách do Evropského parlamentu se proto přirozený volební práh točil okolo hranice 3,5%. Tato hranice by přinesla Pirátům jeden mandát, europoslancem by byl zvolen Ivan Bartoš, který také získal celkově dvanáctý nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidujících napříč stranami.

Podle soudce zpravodaje Tomáše Langáška volební senát shledal, že sporná ustanovení zákona o evropských volbách „omezují volnou, resp. svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti, rovnost hlasovacího práva všech voličů a právo na přístup občanů k voleným funkcím za rovných podmínek“. Tímto senát naprosto jasně podpořil myšlenky rovnosti politické soutěže, kterou Česká pirátská strana prosazuje od svého vzniku a již několikrát to dala najevo stížností k NSS. Poslední neuznanou stížnost podali Piráti vloni na podzim po volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Tehdy přišlo nazmar několik set tisíc hlasů voličů, kteří vhodili svůj hlas menším stranám, z toho celých 132 417 hlasů jen pro Piráty.

„Je to dílčí bitva za to, aby voliče Piratů nezastupoval pan Poche na základě pokřiveného systému, na jehož schválení se ČSSD podílela. Chceme jen zastupovat své voliče. Věříme, že Ústavní soud stejně jako v Německu rozhodne tak, aby měly všechny politické strany v Europarlamentu spravedlivé zastoupení,“ přitakává právník a člen kontrolní komise České pirátské strany Jakub Michálek.

Ústavní soud má v tuto chvíli hned několik možností jak s návrhem Nejvyššího správního soudu naložit. První možností by mohlo být neschválení zrušení volební klauzule, druhou možností by bylo zrušení volební klauzule pro příští volby do Evropského parlamentu, které se odehrají za pět let. Poslední možností je změna výsledků již proběhlých voleb, která by poskytla mandát lídrovi kandidátky Pirátské strany Ivanu Bartošovi na úkor zmíněného sociálního demokrata Miroslava Pocheho.

Kontakt

Martin Madej, garant programového bodu Právní stát a spoluautor stížnosti, martin.madej@pirati.cz

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek, právník a člen kontrolní komise Pirátů, jakub.michalek@pirati.cz

Vít Konečný, vedoucí mediálního odboru, vit.konecny@pirati.cz, +420 734 140 516

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.