• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti uklidili nábřeží Ohře v Žatci

 Piráti uklidili Žatec

Piráti uklidili nábřeží Ohře v Žatci, zmobilizovali k tomu dobrovolníky z řad veřejnosti i Pirátů z okolí. Úspěšná akce s názvem „Piráti uklízí Žatec“, při níž byl uklizen více než půldruhého kilometru dlouhý úsek, zaznamenala široký ohlas.

~~READMORE~~

Žatečtí Piráti řekli dost nepořádku a zorganizovali 23. března celodenní dobrovolnický úklid nábřeží řeky Ohře v Žatci. Za pomoci Pirátů z Ústeckého a Plzeňského kraje i z Prahy, kteří přijeli pomoci, a dobrovolníků z řad veřejnosti se jim podařilo vyčistit povodí řeky od několika černých skládek, poházených PET láhví, rezavých ledniček, starých gaučů, desítek metrů kabelů a dalšího nebezpečného odpadu. Zlikvidovali více než 100 pytlů odpadků. Úklid byl koordinován s místními technickými službami, které zajistily odvoz veškerého nasbíraného odpadu. Akce se zúčastnily více než dvě desítky zájemců a podařilo se uklidit úsek půl druhého kilometru dlouhý.

„Věnovali jsme se úklidu nábřeží Ohře souběžně s ulicí U Oharky, která se nachází poblíž hlavního vlakového nádraží, a v bezprostředním okolí zahrádkářské kolonie. Lidé sem chodí na procházky, venčit psy, děti si zde hrají, rybáři loví ryby, a odvážlivci se i koupou,“ uvedl jeden z organizátorů Vít Konečný, místopředseda ústeckého krajského sdružení Pirátů.

V okolí řeky také zimuje běžné i chráněné ptactvo. Piráti jsou přesvědčeni, že podobné oblasti je třeba chránit a věnovat jim pozornost. Zahlcení odpadem tedy bylo alarmující.

„Není nám lhostejné, jak vypadá naše okolí. Štve nás, když chceme-li vyrazit za město do přírody, narážíme na hromady odpadků a černé skládky. Nechtěli jsme nadále nečinně přihlížet, jak zaneřáděná je oblast kolem řeky Ohře, a rozhodli jsme se vyzvat dobrovolníky, aby nám pomohli s úklidem. Udělejme něco pro hezčí prostředí kolem nás. Nikdo jiný to za nás totiž neudělá,“ říká žatecký Pirát Radek Holodňák.

Na nábřeží si pracanti také opekli buřty, vařili čaj a rozdávali letáky informující o programovém bodu životní prostředí. Nechyběl ani projev z pera garanta tohoto programového bodu.

Při společném obědě a odpočinku v mrazivém počasí komentuje pirátskou akci jeden z příchozích dobrovolníků Jan Mrnka: „Jsem rád, že někdo takový úklid uspořádal a že se můžu připojit. Snad každý chce, aby žil v čistém prostředí, ale je pro to také potřeba něco udělat.“
„Celá lokalita opravdu výrazně prokoukla,“ shledává další účastnice Kateřina Junasová a dodává, že tolik odpadků, kolik se jich podařilo Pirátům nashromáždit a zlikvidovat, jakživ neviděla.
Piráti uklízí Žatec v číslech:

celkem bylo sesbíráno více než 100 pytlů odpadu
akce se zúčastnilo přes 20 lidí
zlikvidovány byly 4 černé skládky, stovky PET láhví a další odpad
našlo se 20 párů starých bot, křeslo, fotoaparát i ledničky
bylo odvezeno více než 100 metrů kabelu
snědlo se 40 buřtů a vypilo 10 litrů čaje

Po úklidu, který trval od 10. do 18. hodiny, proběhla schůze ústeckého krajského sdružení v restauraci U Orloje. Mimo jiné na ní byl vyhlášen přípravný výbor místního sdružení Žatec. Ustavující schůze je pak naplánována na 5.4.

„Děkujeme všem, kteří nám přišli pomoct. Jsme rádi, že se mezi námi stále nachází dostatek lidí, kteří nejsou apatičtí ke svému okolí. Chceme se dění kolem nás věnovat i nadále, úklidy budou systematicky pokračovat, a do budoucna žatečtí Piráti plánují mnohé další aktivity,“ uzavírá Vít Konečný.

Piráti tedy budou Žatec uklízet i nadále, další podobnou akci plánují na začátek června. Inspirovali se také plzeňští Piráti, kteří budou své město uklízet 20. dubna. Piráti znovu dokazují, že jsou stranou aktivní a akční, která namísto slibů preferuje konkrétní činy, a zabývá se širokým spektrem aktivit.

Kontakty

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.