• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti suplují práci úřadů: spouští desetijazyčnou informační kampaň pro cizince, jak hlasovat v evropských volbách

Občané jiných členských států EU pobývající v ČR mají právo hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu (EP). Často si toho ale ani nejsou vědomi a státní správa je nijak neinformuje o podmínkách, které musí splnit. Pirátská strana proto dnes spustila informační kampaň “Jdi volit v Česku!”, během které cizince oslovuje v jejich rodných jazycích.

~~READMORE~~

Na území ČR pobývalo ke konci loňského roku trvale či přechodně více než 173 000 občanů ostatních členských států EU, kteří mohou hlasovat v letošních volbách do Evropského parlamentu. Ti se však nejpozději do 11. dubna musí zapsat do seznamu voličů, o čemž je české úřady nijak neinformují.

“Ministerstvo vnitra ani jiné státní úřady nejsou schopny zajistit byť jen základní informování občanů EU o jejich politických právech. Piráti proto spustili web www.volimpiraty.eu/volim-v-cesku/, kde shrnují povinnosti předcházející samotnému hlasování v deseti jazycích Evropské unie. Spolu s tím probíhá informační kampaň na sociálních sítích i cizineckých fórech. I cizinec má právo volby,” uvádí předseda Pirátů Ivan Bartoš

Například v sousedním Německu jsou občané jiných členských států EU s právem pobytu v Německu jednotlivě obesíláni informačním dopisem. Jedinou tuzemskou veřejnou institucí, která možnost hlasovat v evropských volbách zmiňuje, je zastoupení Evropského parlamentu v ČR. Ani ta však nenabízí více jazykových verzí, než angličtina, němčina a francouzština.

Informační kampaň Pirátů občanům EU nabízí možnost jednoduše najít a vyplnit konkrétní formuláře, které je potřeba vyplnit a odnést na úřad. Jejich vzory Piráti navíc nabízejí v angličtině.

Při přípravě kampaně Piráti spolupracovali s Pirátskými stranami po celé Evropě a s díky zkopírovali kampaň Strany zelených včetně většiny této tiskové zprávy.

Více najdete na www.volimpiraty.eu/volim-v-cesku/.

Kontakt

Mikuláš Ferjenčík, mediální odbor Pirátů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, GSM 737 943 770

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.