• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti, starostové a podnikatelé demonstrovali před sídlem OSA proti výpalnému

22. září 2016. Piráti dnes protestovali proti rozpínavosti OSA. Připojili se k obcím a podnikatelům v pohostinství a odmítají zdražení poplatků za reprodukovanou hudbu. Dnešní demonstraci svolala Asociace místních samospráv ČR a Asociace hotelů a restaurací ČR před sídlo OSA, Československé armády 20 v Praze 6. Jako jeden z řečníků promluvil i Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany. Nesouhlas se záměrem OSA navyšovat poplatky přišlo na demonstraci vyjádřit přibližně 150 účastníků.

~~READMORE~~

V roce 2015 OSA vybrala jen na výpalném za reprodukovanou hudbu v restauracích, hotelech či fittness studiích téměř 174 milionů Kč. Požadavek na 50% růst poplatku, se kterým údajně nemůže vůbec nic dělat ani samotná vláda, je nehorázný a naprosto neopodstatněný. Špatnou zprávou pro občany této země je, že při včerejším projednávání novely autorského zákona sněmovního výboru pro vědu, školství, kulturu, mládež a tělovýchovu poslanci překvapivě zamítli pozměňovací návrh na jasné určení limitů výše těchto poplatků v zákonu.

Poplatky za reprodukovanou hudbu jsou ale jen špičkou ledovce. Piráti léta upozorňují, že téma autorských práv je potřeba vnímat komplexně a volají po reformě copyrightu. Nemá smysl vyjednávat o výši poplatků, je potřeba kriticky zhodnotit jejich oprávněnost. Copyright neboli autorská práva jsou pro laika velmi nepřehledná. Jejich výklad v našem právním prostředí odpovídá spíše aplikaci kopírovacího monopolu. Jedná se o lobbisty zdeformovanou právní normu, která se v praxi stává brzdou samotné umělecké tvorby. Díky tomuto extrémnímu výkladu se neustále prohlubuje propast mezi autorem a divákem, posluchačem či čtenářem. S pomocí státem garantovaném monopolu na umělecké tvorbě parazitují organizace, které prodražují a znesnadňují přístup k uměleckým dílům, zatímco autor bývá zpravidla posledním článkem řetězce, který inkasuje odměnu.

„Nechceme poškozovat autory ani je vyvlasňovat. Nemůžeme ale akceptovat ochranu autorských práv prolobbovanou v zákonech, které škodí občanům i celé kultuře. Proto svými návrhy v ČR i v rámci EU trvale usilujeme o jejich změnu. Smyslem přitom není žádné znárodňování, jak to zastánci zaběhnutého modelu často prezentují. Řešením je podle nás rozvolnění současných pravidel a odstranění nesmyslných poplatků z oblastí, kde copyright nemá co dělat a kam se za léta dostal díky tlaku mezioborové lobby. Jedná se například o paušály založené na presumpci viny podle pricipu rohlík nekupuješ, ale hubu máš a tudíž bys mohl jíst,“ vysvětluje postoj Pirátské strany k autorským právům její předseda Ivan Bartoš.

Výběr náhradních odměn formou paušální přirážky k paměťovým kartám či DVD a CD nosičům je skrytou daní za hypotetickou možnost kopírování hudby, kterou za tichého souhlasu státu od občanů vybírá soukromá firma. Nedávno navíc OSA přišla s nápadem zavést podobný paušál u každého prodaného chytrého telefonu. Uživatel telefonu má tedy opět platit za pouhou možnost ukládat do zařízení hudební soubory.

Související odkazy

Kontakt

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., ivan.bartos@pirati.cz, předseda Pirátů, 603 415 378
Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, pražský zastupitel a šéf mediálního odboru, 737 943 770

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.