• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti slaví čtyři roky od založení

Pirátům jsou čtyři roky - autorem koláže: Václav Urban

Piráti slaví čtyřleté výročí a zvou všechny své členy a příznivce na páteční oslavu do čajovny Shangri-la v Praze.

~~READMORE~~

Před čtyřmi roky, 19.4. 2009, vydal Jiří Kadeřávek veřejnou výzvu k založení Pirátské strany. Nedlouho po výzvě bylo sebráno 1000 podpisů a v Průhonicích byla strana ustavena. V témže roce na zasedání republikového výboru v Týništi nad Orlicí formulovali Piráti první 4 programové priority pro předčasné volby, které byly nakonec zrušeny. Rok 2009 přinesl i první zasedání celostátní fóra a zvolení Ivana Bartoše předsedou strany. Už v roce 2010 byla založena PPI, Pirátská internacionála, která v dnešní době sdružuje přes 27 Pirátských stran z celého světa. Čeští Piráti patřili mezi zakladatele. Druhý rok fungování České pirátské strany přinesl i první zásadní úspěch, a to zastavení autorského zákona z pera kolektivního správce OSA, který podporoval pouze zájmy OSA.Z této doby pochází také rozjezd projektu PirateLeaks, jež zveřejňuje po vzoru WikiLeaks dosud nepublikované dokumenty.V dalším roce byl vymyšlen koncept a uspořádán první díl festivalu svodobné hudby Vyosení, který se pořádá do teď.

Začátek roku 2012 se pak nesl na vlně protestů proti kontroverzní smlouvě ACTA, která byla nakonec zrušena. V minulém roce též proběhlo zasedání PPI v Praze. Významným přelomem ve fungování Pirátů ale byla kandidatura a následné zvolení známého českého whistleblowera Libora Michálka do Senátu Parlamentu České republiky, který ve druhém kole volby do Senátu získal nejvyšší podíl hlasů ze všech kandidátů z celé České republiky. V současné době Piráti připomínkují zákony a dosáhli též prvního úspěchu, když snížili odměnu kolektivním správcům za půjčení knihy v knihovně z padesáti haléřů na haléřů čtyřicet. Ušetřili tak státu několik milionů korun.

Mezi další zajímavé Pirátské projekty patří kampaň Hrajeme svobodnou hudbu, uklízení Žatce, kampaň o106, zaštítění webů sledujuserialy.cz a sledujufilmy.cz nebo informační kampaně o svobodné kultuře.

Oslava narozenin proběhne v čajovně Shangri-la, na adrese Bělehradská 49, Praha 2 od 16 hodin.

Součástí oslavy bude představení úspěchů strany za minulé čtyři roky a malá výstava na téma „další čtyři roky Pirátů“. Dorazí též Libor Michálek a asistent europoslankyně Amelia Andersdotter, Mattias Bjärnemalm.

„Členové a příznivci, přijďte s námi oslavit čtyři roky, protože v každém z nich stojíme na vaší straně. Caramba!“, zve na oslavu Ivan Bartoš, předseda Pirátů.

Kontakt

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., ivan.bartos@pirati.cz, +420 603 415 378

Ing. Dana Kozlová, dana.kozlova@pirati.cz, +432 602 432 407

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.