• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti se odvolávají. Nechtějí cenzurovat vlastní spot

cenzura_lego.jpg Piráti podali 25. října odvolání proti předběžnému opatření, kterým jim Městský soud v Praze několik dnů před volbami nařídil s okamžitou platností odstranit volební spot Vypustíme kaprům rybník! Podle Pirátů rozhodnutí pod záminkou ochrany dobré pověsti právnické osoby nepřípustně rozšiřuje copyright.

~~READMORE~~

O odvolání bude rozhodovat Vrchní soud v Praze. Předsedkyni soudního senátu dnes navíc Pirátská strana požádala, aby zvýšila kauci, ze které LEGO v případě zrušení předběžného opatření uhradí Pirátům škodu.

„Přesně proti takovému jednání Piráti bojují. Nelíbí se nám omezování umělecké tvorby nebo omezování lidských svobod pod záminkou ochrany autorských práv nebo pod podobnou záminkou ochrany pověsti právnické osoby,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Spot s postavičkou LEGO vytvořil náš příznivec jako svoje umělecké dílo. Umělec snad nesmí použít figurky ke ztvárnění vlastního příběhu, pokud to není v pokynech marketingového oddělení firmy LEGO?“ ptá se předseda Pirátů.

Podle Pirátů by rozhodnutí zablokovalo i použití postaviček, na které již copyright vypršel: „Pokud užijete nějakou klasickou postavičku, bude se s vámi její producent soudit, i když autorská práva k postavičce již uplynula. Prostě stačí, aby o vašem díle producent prohlásil, že zasahuje do jeho pověsti a že s ním nesouhlasí. Zákony o omezeném rozsahu autorských práv se však vztahují i na firmu LEGO. Proto považujeme rozhodnutí soudu prvního stupně za věcně nesprávné,“ doplňuje místopředseda Jakub Michálek. Zdůrazňuje přitom, že v uvedeném případě nešlo o porušení autorských práv, neboť ztvárnění veřejně vystavených děl ve vlastní tvorbě autorský zákon výslovně dovoluje.

Není to poprvé, kdy LEGO požádalo o odstranění autorského díla, kde byly jeho figurky. Podobně se kdysi LEGO pokusilo zastrašit i polského umělce. Zbigniew Libera vytvořil model koncentračního táboru LEGO a jeho práce byla vystavena ve varšavské galerii, nicméně LEGO muselo svoje výhružky kvůli odporu veřejosti vzít zpět. „Nechceme aby docházelo k situacím, kdy nám budou soukromé společnosti na základě svých domnělých práv předepisovat, jak máme tvořit, s čím si mají naše děti hrát nebo jak se máme oblékat,“ shrnuje Ivan Bartoš.

Pirátský předvolební klip Vypustíme kaprům rybník! byl vytvořen v srpnu letošního roku pro krajské volby. Rybník symbolizuje korupční prostředí, ve kterém může bujet úplatkářství. Piráti touto paralelou představovali program Otevřeného státu, jehož základem je otevřené hospodaření a transparentní financování veřejných institucí.

Klip zřejmě bude nadále žít vlastním životem na serveru youtube.com na profilech jiných uživatelů než je oficiální profil České pirátské strany i na serveru Piratebay (český miror běží na adrese tpb.pirati.cz).

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.