• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti posílají do Senátu Libora Michálka

Libor Michálek je whistleblower, který upozornil na korupci na Státním fondu životního prostředí Stanovisko Pirátů ze dne 31. července

Libor Michálek kandiduje do Senátu ve volebním obvodě Prahy 2 a 3. Chce prosazovat principy otevřeného státu a varovat veřejnost, pokud by se projednávalo něco, co není ve veřejném zájmu. Podporující strany se dohodly na úplné transparenci kampaně. Piráti peníze na volební kampaň vyberou od svých příznivců.

~~READMORE~~

Piráti jsou navrhující strana v lokální koalici Michálek do Senátu, kde nás doplňuje ještě Strana zelených a KDU-ČSL. Spolupráci muselo potvrdit vnitrostranické referendum všech členů Pirátské strany (oficiální zkratka Piráti).

Piráty přesvědčilo, že Libor Michálek podepsal demokratické minimum, zaregistroval se na internetovém fóru Pirátů jako příznivec a společný projekt zde obhajoval, a dále se přihlásil k řadě komponent Pirátského programu.

„Jsme rádi, že do senátu kandiduje někdo, kdo chápe, co je veřejný zájem a kdo bez nadsázky ušetřil státu desítky miliard, i když to pro něj z krátkodobého hlediska bylo velmi nepříjemné. Potěšilo nás, že za námi pan Michálek přišel s vizí transparentního státu. Michálkova osobnost je ale natolik silná, že o svém boji proti korupci a za transparentní stát dokázal přesvědčit ještě další strany. Předvedl, že umí spolupracovat a že stranické šarvátky nepředsazuje důležitým cílům,“ řekl Ondřej Profant, předseda pražských Pirátů.

Libor Michálek

„Chci zburcovat veřejnost, pokud bude předmětem projednávání zákon, jehož dopady budu považovat za rizikové. V Senátu se vedou diskuse o méně podstatných věcech, a to podstatné pozornosti veřejnosti uniklo. Tak takovým scénářům bych rád předcházel. Korupci považuji za jeden z nejvýznamnějších problémů dnešní společnosti, a to nejen z důvodu, že nás ročně stojí možná i více než 100 miliard Kč. Vadí mi, když se na straně jedné škrtí na běžných občanech tisíce Kč a na straně druhé tečou miliardy na různé poradenské, právní či IT pseudoslužby“, uvádí Libor Michálek.
„Znemožnění odklánět finanční prostředky ze státních či polostátních firem a ze samospráv, posílení osobní odpovědnosti těch, kdo rozhodují o konečném využití veřejných peněz, a úplné zprůhlednění úřadů i financování kampaní politických stran jsou body, které přispějí k obnovení důvěry v politiku,“ shrnuje některé z hlavních bodů kandidatury místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Pro Piráty je důležité, že samotná volební kampaň půjde příkladem a transparentní účet i účetnictví umožní sledovat financování kampaně online.“

Kandidaturu Libora Michálka předcházela náročná vyjednávání. Piráti právě jejich výsledek považují za klíčový. Zúčastněné strany koalice Michálek do senátu se zavázaly k tomu, že budou společně usilovat o otevřenost svých organizací nad rámec zákonných povinností. Piráti proto poskytnou KDU-ČSL informace k tomu, jak otevřít i její bankovní účty a účetnictví. Jako první krok na cestě k úplné transparenci lidovců se nabízí otevření účtu jejich pražské krajské organizace.

„Cílem Pirátské strany je naočkovat svými standardy otevřenosti i další politické strany. Tohle je dobrý start“, doplňuje Mikuláš Ferjenčík.

Piráti výhody otevřenosti využívají i pro sbírku na volební kampaň. V následujících 14 dnech se každý může rozhodnout, jestli chce Michálka podpořit a přispět na jeho volební kampaň na transparentní účet Pirátů. Variabilní symbol kandidatury Libora Michálka je 192102.

Každý si může prohlédnout, kolik už se vybralo a kolik chybí do cílové částky 100 000 Kč. Účetnictví kampaně bude průběžně zveřejňované online.

V poznámce pro příjemce musí dárce-soukromá osoba uvést své plné jméno, datum narození a plnou adresu, dárce-firma pak název firmy a IČO. Pokud tyto údaje neuvedete, budeme Vám muset v lepším případě dar vrátit, v horším případě ho odevzdat do státního rozpočtu.

Kontakty

Dana Kozlová, členka volebního štábu, 602 432 407, dana.kozlova@pirati.cz

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.