• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti nesouhlasí s monopolem OSA na vybírání poplatků za rádia a televize v hospodách

radio.jpg Piráti přistihli OSA, když se v září pokusila vylákat poplatky za autory, které vůbec nezastupuje a se kterými měl provozovatel řádně uzavřenou smlouvu. Teď má být monopol OSA na přehrávání vysílání zaveden v zákoně, proti čemuž Česká pirátská strana důrazně protestuje.

~~READMORE~~

Českými hospodami obchází strašidlo – strašidlo OSA. OSA a Intergram vybírají poplatky za autory a umělce, které vůbec nezastupují, požaduje platby za sportovní přenosy a teď dokonce hrozí, že ministerstvo kultury patrně přistoupilo i na monopol na vybírání poplatků za hraní hudby, která zní v hospodách, čekárnách a jinde z rádií.

Na Českou pirátskou stranu se obrátil provozovatel stravovacího zařízení, který si přeje zůstat v anonymitě. Vedoucí referátu OSA Lenka Pecharová provozovateli v září napsala, že „je povinen uzavřít licenční smlouvu s OSA podle § 23 autorského zákona. Na provozovně byl umístěn počítač technicky způsobilý k příjmu rozhlasového vysílání i z jiných stanic, než je Jamendo. Podle § 23 AZ stačí pouze provozovat zařízení způsobilé k tomuto užití nehledě na skutečnost, zdali k samotnému užití skutečně došlo.“ OSA tak jinými slovy zastává teorii, že smí vybírat poplatky za rádia, počítače a všechny jiné přístroje v provozovně, které lze využít k přehrávání vysílané hudby.

OSA přitom vůbec nebere v úvahu, že dotyčný provozovatel ve svých podnikatelských prostorách pouští výhradně vysílání mezinárodního internetového rádia Jamendo, s čímž autoři hudebních děl souhlasili a dostávají za to odměnu. Jamendo dává 50 % svých tržeb přímo autorům. I v takovém případě OSA se snaží vylákat poplatek za provozování vysílání, i když s žádnými dotčenými autory smlouvu nemá (podle certifikátu hraje Jamendo pouze hudbu nezastupovaných autorů) a provozovatel poplatek platit nemusel, protože získal licenci od autorů. Kvůli podobným dotazům zřídila Pirátská strana poradnu, na kterou se mohou lidé obrátit a která jim umožní se podobnému postupu účinně bránit.

OSA a Intergram se však nyní opět pokouší přes ministerstvo kultury protlačit novelu autorského zákona, která by provozovatelům možnost uzavřít smlouvu přímo s autory nebo jejich zástupci vzala. Podstata připravované novely spočívá v přesunutí práva na provozování vysílání mezi povinně kolektivně spravovaná práva1)

„OSA by tak získala monopol na veškeré hraní vysílané hudby v hospodách nebo čekárnách. Autor sám by svá práva vykonávat nemohl. Monopol by výsledku poškodil jak autory, kteří by svá práva museli povinně svěřit OSA a Intergramu, tak uživatele, kteří by zbytečně platili vysoké částky. Tato změna by měla být z novely rychle odstraněna. Nerozumíme tomu, proč je taková výrazná změna vydávána za legislativně technickou změnu,“ říká místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

„Pro novou éru je příznačná svoboda, jde o éru plnou nových možností. To je důvod, proč Jamendo vystupuje proti pokusům omezovat možnosti autorů v tom, jak rozšiřují svou hudbu,“ dodává Guillaume Monnet, právní poradce internetového rádia Jamendo, na kterém mohou lidé volně poslouchat hudbu bez reklamy a podnikatelům dává jistotu, že poplatky jdou aspoň z poloviny přehrávaným autorům.

Autorkou ilustrační fotografie je Tuija.

1) viz Pracovní dokument k přípravě novely AZ – k 23.1.2012, strana 68. Dostupný na webu.
© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.