• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti monitorují TTIP i v Senátu

senátoři Václav Láska a Libor Michálek Mezinárodní dohoda o trans-atlantickém obchodním a investičním partnerství pokračuje ve své cestě po výborech Evropského parlamentu, Piráti mezitím aktivně řeší TTIP na půdě českého Senátu a připravují se na její příchod. Ačkoliv v současné době stále není jasné, zdali bude TTIP přijata pouze Evropským parlamentem, nebo ji budou muset schválit i národní parlamenty, tlaky, aby z procesu schvalování nebyly národní parlamenty zcela vyloučeny, neustále sílí.

~~READMORE~~

Piráti nevystupují proti TTIP, protože by odmítali zónu volného obchodu, odstranění bariér v podobě cel a jiných nesmyslných administrativních překážek naopak vítají. TTIP jde ale nad rámec úpravy těchto obchodních vztahů a s dohodou se pojí řada rizik.

Kupříkladu nebezpečí skrytá v netransparentně projednávané regulatorní spolupráci, která může mít za důsledek vytvoření nového superúřadu pro obchod, u kterého může dojít k výrazné kumulaci moci, ačkoliv tato instituce nebude nikomu demokraticky odpovědná. Rovněž je stále nejasný osud kontroverzního mechanismu ISDS (vyrovnání sporů mezi investorem a státem) a neexistuje kompletní digitální kapitola, u které hrozí další restrikivní opatření pro internetový provoz, případně rizika spojená s uplatňováním softwarových patentů. Pirátská strana chce maximálně přispět k tomu, aby zákonodárci i občané měli o dohodě dostatek informací a dostali příležitost se k jejímu obsahu včas vyjádřit, protože její dopady se významně projeví na fungování ekonomik EU a USA.

Piráti si informace o dohodě TTIP zjišťují i prostřednictvím svých zástupců v Senátu. Libor Michálek, senátor zvolený s podporou Pirátů, SZ a KDU-ČSL, se o průběhu vyjednávání a pozicích České republiky informoval u ministerstva průmyslu a obchodu, zároveň je v kontaktu s europoslanci, kteří toto téma řeší. Piráti ve spolupráci se svými senátory hodlají další dění okolo TTIP bedlivě sledovat a informovat o něm veřejnost.

„Ke smlouvě, která je takto rozsáhlá a postihuje svou působností tolik odvětví, je zapotřebí přistupovat s maximální opatrností. Musíme pečlivě hlídat dodržení všech našich požadavků, aby vznikl skutečně kvalitní rámec pro trans-atlantickou obchodní spolupráci, v žádném případě ale nesmíme ustoupit z těžce vydobytých evropských standardů,“ říká k dohodě TTIP senátor Václav Láska, další senátor zvolený za podpory Pirátů, SZ a KDU-ČSL.

Více informací k dohodě TTIP

Kontakt

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., vedoucí mediálního odboru, ivan.bartos@pirati.cz, 603 415 378

Adam Skořepa, asistent senátorské kanceláře, adam.skorepa@pirati.cz, 775 345 726

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.