• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti marně vyzvali Fischera, aby zveřejnil informace o státem placených dluzích

Česká konsolidační agentura 10. října 2013 ministrstvo financí v čele s Janem Fischerem odmítlo zveřejnit utajovaný seznam dluhů soukromých firem, který kdysi zaplatila ze státních peněz Česká konsolidační agentura. Fischer tak navázal na svého předchůdce Miroslava Kalouska, který seznam dluhů za desítky miliard korun odmítl v roce 2011 zveřejnit.

~~READMORE~~ Žádost o informace podal v roce 2011 místopředseda Pirátů Jakub Michálek podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Důvodem odepření informace bylo podle Ministerstva financí údajné obchodní tajemství České konsolidační agentury, resp. jejího právního nástupce Ministerstva financí.

„Považujeme za absurdní, aby byl veřejný úřad nositelem obchodního tajemství a aby z toho důvodu Ministerstvo financí utajovalo dluhy soukromých osob, které uhradilo z veřejných prostředků,“ odmítl utajování místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

Kvůli nezákonnému utajování probíhá s Ministerstvem financí od roku 2011 soudní spor u Městského soudu v Praze. Městský soud již jednou pochybil, když podle Nejvyššího správního soudu nezákonně odmítl žalobu projednávat.

„Lze se jen domnívat, že za rozhodnutím Ministerstva financí stojí tlaky skupin, v jejichž zájmu ministerstvo utajuje, čí dluhy byly uhrazeny ze státních prostředků,“ doplňuje Jakub Michálek.

Fischerův kabinet odmítl požadavek na zveřejnění informací a výzvu Pirátů ke smírnému řešení sporu. Informace neoprávněné utajované Miroslavem Kalouskem tak dále budou nedostupné a daňoví poplatníci se nedoví oficiální údaje o tom, na čí dluhy padly veřejné prostředky. Neoficiálně část informací zveřejnil v roce 2011 server PirateLeaks.

Kontakt

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek, místopředseda Pirátů, jakub.michalek@pirati.cz, 775 978 550

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.