• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Piráti mají dost hlasů na mandát!

Děkujeme všem voličům, kteří dali Pirátům svůj hlas a vyjádřili nám tak svou podporu. Toto byly první volby do Evropského parlamentu, kterých se Česká pirátská strana zúčastnila. Výsledek 4,78 % hlasů je solidní a představuje značný nárůst oproti volbám do poslanecké sněmovny.

Piráti však boj o křeslo europoslance nevzdávají. Nesouhlasí s uzavírací klauzulí 5 %, která brání, aby mohli zastupovat voliče v Evropském parlamentu. Protože Ústavní soud v Německu uzavírací klauzuli ve výši 3 % kvůli porušení poměrného zastoupení zrušil, hodlají Piráti napadnout výsledek voleb stížností k Ústavnímu soudu a domáhat se jejího zrušení.

Ivan Bartoš, předseda Pirátů a leader kandidátky do Evropského parlamentu říká, „Oproti ostatním stranám, které daly do volební kampaně miliony, jsme dokázali, že je možné získat relevantní podporu s minimálními náklady, naše podpora navíc překročila 1/21 hlasů voličů, kteří k volbám přišli, což znamená, že bychom měli získat jeden mandát.“

„Uzavírací klauzule omezuje poměrné zastoupení názorů v Evropě a ve volbách v Evropském parlamentu je zcela nesmyslná, protože vláda se v EU nesestavuje,“ uvádí právník Jakub Michálek, člen Pirátů a jeden ze spoluautorů stížnosti.

Kontakt

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.