• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti demonstrují proti bourání domu na Václavském náměstí

Dnes v 18 hodin se Piráti zúčastní demonstrace proti bourání domu na Václavském náměstí. Ministerstvo totiž přehodnotilo své rozhodnutí, když minulý rok bourání domu pozastavilo kvůli silnému odporu veřejnosti. Piráti se ohrazují proti záměrně škodlivým postupům při správě veřejného majetku, říká Ivan Bartoš.

~~READMORE~~ Ve středu 5.12. se Piráti připojí k demonstraci proti demolici domu v Pražské památkové rezervaci (památky UNESCO), kterou opět za spolupráce s úředníky iniciovali developeři. Piráti v tomto podporují akci nezávislých iniciativ, kterým rovněž na transparentnosti a především užitečnosti veřejných zakázek záleží. Zopakují si tak demonstraci z října loňského roku, po níž se dosáhlo pozastavení projektu. Proto se sejdou ve středu v 18 hodin opět před Ministerstvem kultury, aby nové ministryni připomněli, že veřejnost se nenechá planými sliby ukolébat. Ministerstvo totiž své loňské rozhodnutí nečekaně přehodnotilo.

Piráti dlouhodobě vystupují proti obdobným praktikám, kdy developeři mají od úřadů povoleny přinejmenším kontroverzní projekty (například neprůhledná a pravděpodobně zmanipulovaná zakázka na novou radnici na Praze 7, předražená velkokapacitní parkoviště či různé další nestandardní změny územního plánu, které umožňují spekulace s pozemky).

V případě plánovaného bourání domu číslo 47 na Václavském náměstí jsme opět svědky nepřípustné, leč běžně provozované praxe, kdy nám úředníci, v čele s nechvalně známým Janem Kněžínkem (kauza Karlův most), ruku v ruce s developery diktují, co, kde a za kolik se má v Praze stavět. A i když konkrétně v tomto případě developer dobře věděl, že se jedná o budovu v historické části Prahy spadající pod památkovou zónu UNESCO, přesto do projektu šel. Patrně očekával, že se vše jako vždy nějakým zákulisním způsobem dohodne, ostatně jako se to v podobných případech často stává. Developer ze svého záměru neustoupil ani poté, co ministerstvo kultury potvrdilo, že demoliční povolení bylo vydáno v rozporu se zákonem. Ke stejnému závěru dospěl i Senát a řada respektovaných nezávislých odborníků z oblasti architektury a kunsthistorie.

V celé kauze však nastal nečekaný obrat. Investor přislíbil masivní investici a také získal souhlas pražských památkářů s bouráním na základě účelově vypracovaných znaleckých posudků. Navzdory všem původním slibům z ministerstva kultury je najednou vše při starém a demolice domu se znovu ocitla na pořadu dne. Proto je na pořadu dne i demonstrace proti demolici organizovaná sdružením Občanský monitoring.

„Piráti se této demonstrace zúčastní proto, že stále zůstáváme ve střehu a jsme vždy připraveni upozorňovat na chybné či přímo záměrně škodlivé postupy ve všech oblastech týkajících se správy veřejného majetku, naše kulturní dědictví nevyjímaje. Je bohužel naprosto běžné, že se mediálně něco slíbí a následně, když pozornost veřejnosti opadne, se vše v tichosti schválí a projekty, za nimiž s nejvyšší pravděpodobností stojí podivné korupční machinace, se realizují i přes odpor veřejnosti. V této kauze se Piráti od začátku angažovali a záleží nám na tom, aby se lidé nenechali opít rohlíkem a ukolébat k nečinnosti. Jsem rád, že i na velmi lokání úrovni lidé nejsou pasivní, že nerezignovali na okolní dění a občanská iniciativa funguje a může dosáhnout pozitivních výsledků,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Kdy: 5.12.2012 od 18:00 do 19:00

Kde: Maltézské náměstí 471/1 118 00 Praha-Malá Strana

Více o události: http://www.facebook.com/events/244805362313287

Souhrn fakt s odkazy na vyjádření zúčastněných osob a institucí

Informace o Janu Kněžínkovi, vedoucím kanceláře UNESCO, který s developery dlouhodobě spolupracuje

Kontakty: Ivan Bartoš, předseda Pirátů: ivan.bartos@pirati.cz, 603 415 378

Ondřej Profant, předseda KS Praha: ondrej.profant@pirati.cz, 607 580 015

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.