• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Piráti chtějí znát pozadí cenzury v České televizi

Ilustrační fotografie vyváženého zpravodajství České televize Pirátská strana podala řediteli České televize žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Piráti od ředitele ČT požadují, aby zveřejnil, jakým způsobem jsou vybírány informace o politických stranách před volbami. Reagují tak na skutečnost, že Česká televize zatajila výsledky letošních studentských voleb a zcenzurovala již publikovaný článek o studentských volbách na svém webu.

Díky moderním technologiím byla Česká televize tak říkajíc přistižena při činu. Ke článku se čtenáři mohli dostat například skrze webový archiv. Piráti proto v úterý podali v souladu se zákonem č. 106/1999 Sb. žádost o informace řediteli České televize, který by měl pozadí zveřejnění a odstranění výsledků studentských voleb osvětlit.

V žádosti se Piráti ptají na to, kdo vydal článek o studentských volbách, kdo vydal pokyn k jeho odstranění a zda bylo informování závislé na tom, kdo vyhraje. Požadují sdělení zákonného důvodu, proč bylo informování o výsledcích voleb z vysílání vytlačeno, a seznam rozhodnutí České televize, která byla v souvislosti se studentskými volbami přijata.

„Chceme tak zjistit, podle čeho jsou vybírány zprávy o politických stranách a proč se může informovat o velkých stranách, ale o malých ne. Cenzurou publikovaného článku paradoxně Česká televize porušila vlastní předvolební pravidla, neboť zatajila informace o významné události. Zejména však porušila zákon o České televizi, který jí ukládá informovat občany objektivně a vyváženě, a Listinu práv a svobod, podle níž je cenzura nepřípustná,“ řekl Jakub Michálek, student a první místopředseda Pirátů.

„Tímto způsobem dochází k vážnému podkopávání demokratických zásad. Politická manipulace škodí nejen naší straně, ale i politické opozici obecně. Je pravděpodobné, že Česká televize raději odvysílá pád King Konga z Empire State Building než výsledky politických preferencí 22 tisíc českých studentů,“ říká zakladatel České pirátské strany a člen rozhodčí komise Jiří Kadeřávek.

Nelze se divit, že cenzura výsledků řadu příznivců Pirátů rozčilila. Ačkoliv jejich rozčilení chápeme, upřednostňujeme věcnou reakci a případnou obranu u soudu.

Stanovisko Pirátů ze dne 14. září 2012

Kontakt

Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů, 737 943 770, mikulas.ferjencik@pirati.cz

Související odkazy

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.