• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti zveřejňují Výzvu na obranu kopírování

hmac: : tiskove-zpravy:pirati-zverejnuji-vyzvu-na-obranu-kopirovani

Praha - 2.5.2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Pirátská strana se zapojila se do veřejné konzultace připravované novely kopírovacího zákona (jemuž se ze zvyku říká autorský zákon, ačkoliv s autory nemá mnoho společného). Ministerstvu kultury poslali Piráti 30.4.2011 šest stránek připomínek.

Při této příležitosti Piráti spustili informační web http://kopirovanijezadarmo.cz, kde zveřejnili Výzvu na obranu kopírování. Výzvu na stránce http://kopirovanijezadarmo.cz již podpořil největší český streamovací server kinotip.cz.

 

Ivan Bartoš k tomu řekl: „Technologický vývoj prakticky eliminoval možnost prodávat opakovaně stejnou informaci, ať se jedná o psaný text nebo film. Jakmile je informace publikována, podobně jako jednou vyřčené slovo, je možné jí dále šířit, kopírovat a sdílet. Taková je realita. Pokud korporace a výběrčí svazy tuto realitu nepřijmou a svůj obchodní model neupraví, nemají šanci na přežití. Teď akorát prodlužují svoji agonii tím, že lobbují za monopol na informace, ze kterého profitují.“

Proti novele, kterou ministerstvo poprvé navrhlo v srpnu 2010, se tehdy postavili jak Piráti, tak knihovny. Ministerstvo proto kvůli velkému odporu veřejnosti novelu z projednávání stáhlo. Jak začalo jaro, tak se ke svému plánu vrátilo a vyhlásilo k návrhu konzultace.

Kromě Výzvy na obranu kopírování zaslali Piráti připomínky k oblastem, které vytyčilo ministerstvo (osiřelá díla, vybírání poplatků, kopírovací služby), a návrhy na vypuštění bodů, které se ministerstvo pokusilo prosadit v poslední novele.

Piráti se i letos postavili na stranu knihoven, které odmítají navrhované zvýšení poplatků z kopírek v knihovně. Tyto poplatky jdou výběrčí organizace Dilia, která z nich financuje svůj provoz a zbytek rozděluje mezi své členy a registrované nakladatele a autory.

Piráti kritizovali i navrhované řešení pro osiřelá díla: „Je absurdní, aby díla nedostupných autorů mohla zpřístupňovat jen OSA nebo Dilia. Každý musí mít právo taková díla kopírovat,“ řekl Jakub Michálek, expert Pirátské strany na kopírovací zákon.

Výzva na obranu kopírování
1) Nesouhlasíme s politikou odpojování od Internetu.
2) Odmítáme zákaz kopírování a stahování, za který lobbují nahrávací korporace.
3) Požadujeme právo na soukromí a anonymitu pro uživatele Internetu.
4) Požadujeme výrazné zkrácení kopírovacího monopolu, který dnes trvá 50–150 let.
5) Nesouhlasíme s poplatky, které OSA a Dilia vybírají za každého, kdo chodí do knihovny nebo má doma počítač.
6) OSA ani další kolektivní správci nesmí „zastupovat“ autory, se kterými nepodepsali smlouvu.
7) Chceme moderní kopírovací zákon, který podpoří dostupnost informací a jejich sdílení.

Odkazy:

 Za mediální odbor:Flattr this

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.