• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Piráti vyzvali Nečase, aby předložil ACTA Ústavnímu soudu

hmac: : tiskove-zpravy:pirati-vyzvali-necase-aby-predlozil-acta-ustavnimu-soudu

V Praze vyšlo do ulic podle odhadů více než 2000 lidí. I v jiných městech lidé překonali mrazy, aby vyjádřili svůj nesouhlas s kontroverzní smlouvou ACTA. V České republice demonstrovaly tisíce lidí v 18 městech. Protesty se stovkami účastníků zažily například Brno, Plzeň, Ostrava nebo Jihlava.

Pirátská strana jako organizátor protestů formulovala čtyři požadavky na vládu a Parlament:

  1. Zastavení ratifikace smlouvy ACTA
  2. Přijetí ústavního zákona o svobodném Internetu podle petice http://internetbezcenzury.cz (tu podepsalo přes 15 000 lidí)
  3. Průhledné vyjednávání mezinárodních smluv
  4. Průhledné financování úřadů a politických stran

Předseda Pirátů Ivan Bartoš kritizoval vládu, že dopad smlouvy ACTA na občanská práva dala k posouzení ministerstvu průmyslu a obchodu. Kompetentním orgánem pro posouzení dopadu ACTA na lidská práva je v České republice Ústavní soud.

„Vyzýváme předsedu vlády Petra Nečase, aby poslanecké sněmovně navrhl předložení smlouvy ACTA Ústavnímu soudu podle článku 87 odst. 2 Ústavy České republiky,“ řekl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Pirátská strana následně tuto výzvu v otevřeném dopise upřesnila.

Stop ACTA

Svůj názor na smouvu ACTA dnes vyjádřili lidé téměř ve třech stovkách měst po celém světě, například v Berlíně stejně jako ve Frankfurtu vyšlo do ulic přes 10 000 lidí. Protesty dále proběhly i v Polsku, Itálii, Litvě, Francii a desítkách dalších zemí.

ACTA se podle Pirátů výrazně dotýká svobody šíření informací. Podle Pirátů nejde jen o Internet, ale o smlouvu, která dopadá na práva všech občanů. Piráti nesouhlasí s extrémními zásahy do práv občanů, zásahy do lidských práv, zásahem do svobodného prostoru Internetu, zpřísnění přeshraničních kontrol a s ničením zabaveného zboží.

Autor fotografie: Vojtěch DušekFlattr this

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.