• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Piráti: Lidé smetli cenzurní přílepek ze stolu – je to signál k politické reformě

hmac:9ae1f2985a9ce0aedd81f7269aa27f66 : tiskove-zpravy:pirati-lide-smetli-cenzurni-prilepek-ze-stolu--je-signal-k-politicke-reforme

Včerejší hlasování o loterijním zákoně skončilo podle očekávání: cenzurní přílepek byl zamítnut (hlasovalo pro něj jen 19 poslanců) a zákon jako celek byl schválen. Svůj nesouhlas se zavedením cenzury vyjádřilo přes 14 tisíc lidí. Pirátská strana považuje zablokování cenzurního přílepku za milník v politické konstituci svobodného Internetu, která povede až k zákazu státní regulace přenosu informací na Internetu ústavním zákonem. Zapojení lidí do projednávání loterijního zákona navíc dalo jasný signál k politické reformě, která by posílila mechanismy veřejné kontroly legislativního procesu.

Na jednu stranu bylo hlasování pozitivní precedens pro konstituci svobodného Internetu. Poslanci jednoznačně zjistili, že česká veřejnost nebude snahy o cenzuru Internetu tolerovat. Nejde o konkrétní záminku, kterou byl v tomto případě monopol pro tuzemské sázkové kanceláře, ale o podstatu, že si občané nechtějí nechat sebrat to nejcennější, co před dvaceti lety získali zpět: Svobodu říkat, co si myslí, a vyhledávat informace, které chtějí najít. Právo přistupovat na webové stránky, na které chceme, je podle prohlášení OSN základní lidské právo. Lidé udělili současným starým strukturám důležitou lekci: Stát nebude určovat, na které webové stránky lidé smějí, a nenechá je za tímto účelem špehovat.

Na druhou stranu bylo hlasování negativní precedens pro legislativní proces. Jednak je zarážející fakt, že poslanci Jan Farský (TOP09) a jeho kolegové z ODS vůbec navrhli pozměňovací návrh, jehož protiústavnosti si byli vědomi. Nebylo by to bohužel poprvé, kdy by poslanci schválili protiústavní zákon. Například protiústavní povinnost skladovat provozní a lokalizační údajů o mobilní komunikaci – takzvaný šmírovací zákon – zrušil v dubnu tohoto roku ústavní soud.

Co je však podstatnější, humbuk kolem cenzurního přílepku způsobil, že se celá diskuse redukovala do falešné dichotomie „cenzura Internetu NE, regulace hazardu ANO“. Nejde nám o věcné hodnocení loterijního zákona, jehož podstatou je přesměrování finančních toků od ministerstva financí k obcím. Jde nám o to, že protiústavní přílepek byl využit jako nástroj, který redukuje diskusi a odvádí pozornost od obsahu loterijního zákona. Takový postup je v legislativním procesu nepřípustný. Europoslanec Pirátské strany Christian Engström tento způsob manipulace glosoval: „Evropská komise dodává do návrhů předpisů ‚velikonoční vajíčka‘, ze kterých mají europoslanci radost, když je najdou, a zlikvidují tak špatnou věc. Ale už si potom nevšimnou, že je třeba celá myšlenka předpisu úplně špatně.“ Čeští poslanci zřejmě použili podobnou strategii.

Místopředseda Pirátů Martin Brož řekl: „Navštívili jsme jednání poslanecké sněmovny, kde se měl přílepek schvalovat. Chaos, hluk, nezájem, apatie, zneuchucení, neúčast, poslanci fluktuují mezi jednacím sálem a přilehlými prostory. Jsme přesvědčeni, že taková atmosféra neumožňuje schvalovat kvalitní zákony. Zásadní změna způsobu projednávání zákonů je nutným předpokladem pro jakoukoliv politickou reformu.“

Pirátská strana navrhne nový systém, který využije moderní technologie a umožní kvalitnější projednávání zákonů. „Předem připravené divadlo u řečnického pultíku, které večer vysílá televize, a čtyři lidi na galerii rozhodně nelze označit za zapojení mechanismů veřejné kontroly,“ dodal Brož s tím, že návrh bude vycházet ze systému, který již funguje uvnitř Pirátské strany.

Více informací: Martin Brož, místopředseda Pirátské strany, tel. 777 276 624, martin.broz@piratskastrana.cz

Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátské strany, tel. 737 943 770, mikulas.ferjencik@piratskastrana.cz

Odkazy

Petice Internet bez cenzury. http://www.internetbezcenzury.cz

Pirátské noviny: Cenzura internetu díky protestům neprošla. http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33286

Piráti předali petici Internet bez cenzury poslancům. http://www.piratskastrana.cz/tiskove-zpravy/pirati-predali-petici-internet-bez-cenzury-poslancumFlattr this

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.