• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Pirateleaks zveřejňují další dokumenty

hmac: : tiskove-zpravy:pirateleaks-zverejnuji-dalsi-dokumenty

Praha - 20.4.2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Pirátská strana představila na tiskové konferenci v restauraci Corsaire další sérii neprávem utajovaných dokumentů. Ukazují vhled do praxe pražského magistrátu. Ten uděluje stamilionové zakázky předem domluveným firmám. Další dokumenty se věnují pohledávkám České konsolidační agentury.

 

Zakázka za více než půl miliardy korun má zavést novou verzi programu od firmy GORDIC na ekonomické procesy. Aby mohl magistrát zadat zakázku za půl miliardy konkrétní firmě bez výběrového řízení, nechal si udělat odborný posudek u právní kanceláře Abott Legal. Odborné stanovisko Abbot Legal obsahuje stejné informace, které uvádí GORDIC. Obsahuje doslovnou kopii specifikace, kterou dodal GORDIC a která je přílohou smlouvy na dodávku.

Jakub Michálek k tomu řekl: „Nechceme obviňovat konkrétní společnosti. Ale pokud odbor informatiky zadá tři největší zakázky stejným způsobem, bez výběrového řízení, konkrétní firmě, něco patrně není v pořádku. Půl miliardy je rozpočet právnické fakulty a fakulty informatiky dohromady, nedovedu si vysvětlit, že tolik peněz získá firma pouze díky tomu, že kopíruje nějaký program.“ Michálek navíc upozornil, že k programu nemá magistrát zdrojové kódy a bude tedy v budoucnosti muset vždy spoléhat jen na firmu GORDIC. Jinak software s dalšími programy nepropojí.

Server PireteLeaks dále zveřejnil seznam téměř 500 dlužníků České konsolidační agentury. Suma pohledávek činí zhruba 20 miliard korun. Převážnou většinu těchto dluhů v konečném důsledku zaplatili čeští daňoví poplatníci. Proto mají i právo vědět, koho to vlastně sanovali. Ministerstvo financí již dříve odmítlo tento seznam poskytnout, protože údajně podléhá bankovnímu tajemství.

 

Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátské strany, to komentuje slovy: „PirateLeaks dokumentují běžnou praxi devadesátých let, kdy společnosti s ručením omezením dostávaly milionové půjčky jako na běžícím pásu. Není divu, že má dnes podnikatelsko-politická nomenklatura tak špatnou pověst. To, co se děje ve vládnoucích kruzích dnes, je jen smutným vyústěním rozparcelování veřejných financí, které začalo divokou transformací.“

Odkazy:

 Kontakty:

© Piráti, 2020. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.