• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

O vyšetřovacích komisích je nutné věcně diskutovat a nenechat se rozptylovat technikáliemi, říká Ivan Bartoš

V příštích dnech bude sněmovna projednávat návrh na změnu § 48 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Cílem této změny je umožnit, aby se členy parlamentních vyšetřovacích komisí mohly stát osoby, které nejsou poslanci. Mohly by pak vzniknout komise z nezávislých, veřejně respektovaných osobností, které by prozkoumaly zprávy BIS o prorůstání organizovaného zločinu do politiky a veřejné správy za posledních několik let.

~~READMORE~~

„Vidíme v tom nesporný přínos, i když očekáváme, že politické strany budou argumentovat, že takové komise bude těžké zřidit nebo že bude těžké vybrat občany do této komise. Místo toho, aby se o tomto návrhu jednalo, bude veřejnost rozptylována technikáliemi, aby zákon přijat nebyl. Pokud jsou nyní členové komisí poslanci zavázaní svým politickým stranám, mohou takto opět politici rozšiřovat svůj vliv prostřednictvím informací uniklých z komise. Kdyby však byli členové komise přímo voleni z řad občanů, zlepšilo by to ztracenou důvěru v demokracii,“ říká PhDr. Ivan Bartoš, předseda Pirátů.
„Cílem je, aby komise nepodléhala politickým tlakům a byla zárukou nestranného vyšetření zmíněných zpráv. Výsledky jejího šetření by mohly výrazně napomoci očistě našeho veřejného života. Za současné situace, kdy na znepokojivá zjištění BIS adekvátně nereagují ústavní činitelé, by výstupy komise mohly přispět řešení politicky citlivých kauz.
Vyzývám proto všechny poslance, jimž leží na srdci bezpečnost našeho státu, osud právního státu u nás a naše demokratického systému jako takového, aby pro tento návrh hlasovali a podpořili vznik zmíněné vyšetřovací komise. Apeluji jmenovitě na poslance vládní koalice, aby napravili vážnou chybu vlády a nepřistoupili na její pochybné a zástupné argumenty.
Zároveň doporučuji občanům, aby pozorně sledovali, jak jednotliví poslanci hlasují. Napoví to mnohé o tom, kdo opravdu chce něco dělat proti korupci, která sužuje naši společnost, a kdo se naopak obává jejího nestranného vyšetřování, “ vysvětluje důsledky zákona o parlamentních komisích senátor Mgr. Libor Michálek, MPA.
„Participativní demokracie s důrazem na informovanost je nejlepší politické zřízení. Apely na morálku politiků, jak slyšíme z úst opozice nebo občanských sdružení, jsou naivní, protože chybí především důvěra v politiku. A pokud chybí důvěra, politici musí být občany kontrolováni a ti musí být o svých volených zástupcích informováni, přesně jak to navrhnují Piráti. Bohužel v případě vyšetřovacích komisí platí více než kde jinde, že kapři si svůj rybník nevypustí. Z toho důvodu bylo 'Vypustíme kaprům rybník' naše heslo pro krajské volby, protože Piráti si uvědomují, že o veřejné dění se musí starat především občané sami,“ uzavírá Ivan Bartoš.

Kontakty: Ivan Bartoš, předseda Pirátů: ivan.bartos@pirati.cz, 603 415 378

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.