• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

NSS dal za pravdu Pirátům: Uživatelé datových schránek nepotřebují elektronický podpis

hmac: : tiskove-zpravy:nss-dal-za-pravdu-piratum-uzivatele-datovych-schranek-nepotrebuji-elektronicky-podpis

Datové schránkyNejvyšší správní soud publikoval na svých webových stránkách rozsudek ze 17.2.2012, kterým zrušil usnesení Městského soudu v Praze. Ten se odmítl zabývat žalobou na ministerstvo financí z důvodu, že mu tato žaloba byla doručena do datové schránky bez elektronického podpisu.

Rozhodnutí má zásadní význam pro uživatele datových schránek (cca 460 tisíc subjektů): NSS totiž potvrdil, že občané a firmy si nemusejí kvůli datovým schránkám kupovat navíc ještě elektronický podpis. Podání do datové schránky má stejné účinky, jako kdyby došlo na podatelnu poštou a bylo podepsané. Odůvodnění kasačního rozsudku zatím soud nezveřejnil.

Jakub Michálek, vedoucí administrativního odboru Pirátů, však nadšení nesdílí: „Ačkoliv jsme ministerstvo financí požádali o informace o státem sanovaných bankovních úvěrech před více než rokem, stále je nemáme k dispozici. Svobodný přístup k informacím není v České republice dostatečně chráněn,“ řekl autor žaloby.

Městský soud v Praze teď musí žalobu na ministerstvo financí řádně projednat. V žalobě Piráti navrhli, aby soud Kalouskovi zakázal utajovat informace o tom, kdo v 90. letech vytuneloval české banky. Část těchto informací již zveřejnil portál PirateLeaks.cz. Městský soud teď musí samostatně přezkoumat, zda jsou splněny podmínky, za kterých lze žádost o informace odmítnout.

„Obáváme se, že ministerstvo financí nepohodlné informace skartuje, a proto požádáme soud o předběžné opatření, které zabrání ministerstvu financí s požadovanými informacemi manipulovat,“ dodal Michálek.

Odkazy

Kontakt
Jakub Michálek, vedoucí administrativního odboru, tel. 775 978 550Flattr this

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.