• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Nezávislí vývojáři předvádějí hernímu průmyslu, jak má vypadat moderní distribuce her

hmac: : tiskove-zpravy:nezavisli-vyvojari-predvadeji-hernimu-prumyslu-jak-ma-vypadat-moderni-distribuce-her

Brno - 28.5.2010 - tisková zpráva České pirátské strany

Několik nezávislých herních vývojářů spojilo své síly a pod záštitou společnosti Wolfire Games představili světu téměř až neuvěřitelnou nabídku - balíček 5 her s celkovou běžnou prodejní cenou 80 dolarů si lidé mohli zakoupit za zcela libovolnou částku dle jejich uvážení. Nebyla nastavena žádná minimální hranice pro platbu (technicky byl nejnižší možnou částkou 1 cent). Akce byla příhodně nazvána The Humble Indie Bundle (neboli skromný balíček od nezávislých vývojářů") a trvala jeden týden. K propagaci byly mohutně použity moderní prostředky společenských sítí, zejména platformy YouTube, Facebook a Twitter. Zájemci mohli hry nakupovat a stahovat ze stránky http://www.wolfire.com/humble. Do projektu byly zapojeny i dvě neziskové organizace a lidé mohli při platbě zvolit, kolik peněz má přijít vývojářům a kolik chtějí poskytnout na dobročinné účely.

Již v průběhu akce bylo zřejmé, že tato nezvyklá nabídka oslovila obrovské množství lidí a odkazy na ni se lavinovitě šířily Internetem. Ke konci týdne již byl jistý naprosto fenomenální úspěch. Celkem za hry zaplatilo přes 138 tisíc lidí a na dobrovolných příspěvcích se vybralo téměř 1.3 miliónu dolarů (tzn. v přepočtu přes 25 miliónů korun). Na dobročinné účely bylo odesláno 31 % z celkové částky. Ze zaslaných peněz neprofitovali žádní prostředníci, veškerá částka šla přímo na účty vývojářů a charity. Jelikož akce hluboce předčila veškerá očekávání organizátorů, rozhodli se obdarovat hráčský svět ještě jednou a uvolnili čtyři z nabízených her jako svobodný software.

K velkému úspěchu akce zajisté pomohlo, že hry, ačkoliv byly vytvářeny nízkonákladovými nezávislými vývojářskými týmy, podporovaly všechny hlavní softwarové platformy (Windows, Mac OS, Linux) a nebyly zatíženy zcela žádnou protipirátskou ochranou (tzv. DRM), ať již při spouštění či distribuci hry. Z platného odkazu vygenerovaného pro jediného platícího zákazníka mohli hru technicky stáhnout tisíce lidí - autoři pouze apelovali na poctivost jednotlivých návštěvníků.

Celá akce zdůraznila několik velmi důležitých aspektů. Prvním z nich je fakt, že úroveň a platební morálka lidí není zdaleka tak nízká, jak se nám snaží namluvit různé organizace a svazy zabývající se ochranou autorských práv. Velmi jasně se ukázalo, že lidé velmi rádi (a klidně i dobrovolně) zaplatí, pokud je nabídka osloví, zdá se jim upřímná a nejsou jim kladeny do cesty žádné překážky. Ačkoliv lidem nic nebránilo zaplatit za hry pouhý jeden cent či si hry zcela zdarma stáhnout z výměnných sítí, přesto byl průměrný příspěvek 9,17 USD a u stoupenců svobodného operačního systému Linux dokonce 14,52 USD. Druhým poučením může být informace, že mohutná popularita i za cenu tolerování jistého množství pirátských kopií je v konečném důsledku mnohem lepším zdrojem výdělku, než když se společnosti za každou cenu snaží omezit šíření svých produktů mezi nelegální uživatele, často končící až mrzačením softwaru a multimédií pomocí restriktivních DRM ochran nebo vedením soudních sporů s koncovými uživateli. Naopak lze konstatovat, že zákazníci reagují v podobném stylu, v jakém je jim nabídka poskytnuta - pokud s nimi od začátku tvůrce jedná jako s poctivými a slušnými lidmi, tak se setká s řádově lepší odezvou, než když je apriori považuje za piráty či zloděje a snaží se jim užívání díla co nejvíce ztížit.

Věříme, že tato bezprecedentní akce bude inspirací pro mnohé další, větší společnosti, a pomůže nám nastolit nový směr komunikace autorů se zákazníky odpovídající moderním technologiím 21. století.

Zapojené společnosti a jejich hry

Odkazy:

Za mediální odbor ČPS

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.