• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Libor Michálek: „Informační komisař pomůže úřadům i žadatelům o informace“

Libor Michálek představuje navrhovanou změnu zákona o svobodném přístupu k informacímSenátor Libor Michálek dne 16.5. 2014 na tiskové konferenci konané v kontaktním centru Pirátské strany představil novelu zákona o svobodném přístupu k informacím. Novela má za cíl zlepšit vymahatelnost práva na informace a změnit stávající stav, kdy se žadatelé o informace často k informacím nedostanou vůbec, nebo až po několika letech.

~~READMORE~~

Libor Michálek představil hlavní problémy, které stávající úpravu svobodného přístupu k informacím zatěžují. Jedná se především o administrativní ping pong, obstrukce a nepřiměřené průtahy, zátěž pro soudy, chybí podpora otevřených dat, úřady nemají metodickou podporu při zveřejňování a poskytování informací a chybějí sankce vůči institucím, které postupují nezákonně.

Senátor Libor Michálek k návrhu novely říká:

„Občan má mít vymahatelné právo na informace, nikoli právo se o ně soudit.“

Jakub Michálek, odborník Pirátů na svobodný přístup k informacím, doplňuje:

„Piráti se dlouhou dobu domáhají seznamu dluhů zaplacených Českou konsolidační agenturou z veřejných peněz, zveřejnění skutečných autorů Klausovy amnestie, nebo informací o mimořádných odměnách úředníků podezřelých z korupce. Novela tedy vychází i z našich zkušeností, že když úřad nechce, tak se k informacím nedostanete.“

Oldřich Kužílek, autor novely, nastínil možná řešení stávajícího stavu:

  1. posílení institutu informačního příkazu
  2. zavedení účinných sankcí
  3. zřízení nezávislého informačního komisaře
  4. posuzování kverulačních žádostí nadřízeným úřadem.
„V přístupu k informacím už nepomůžou kosmetické úpravy, je nutná hlubší změna. Informační komisař, který by pomáhal úřadům, žadatelům a vytvářel kulturu otevřenosti. Je to standardní, v zahraniční běžné opatření a ve finále peníze ušetří,“ uzavírá Oldřich Kužílek, autor novely, poradce pro otevřenost veřejné správy.

Odkazy

Na přípravě analýz k návrhu novely zákona o svobodném přístupu k informacím se podle smlouvy finančně Česká pirátská strana z peněz získaných na státním příspěvku částkou 25 000 Kč.

Kontakt

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.