• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst
  • lukas.novy nemá žádná oprávnění

Ministr narychlo svolává kulatý stůl o ACTA. Piráti přijdou

hmac:8ed952a6c2488e58a4aa5a8869a2de99 : tiskove-zpravy:ministr-narychlo-svolava-kulaty-stul-o-acta-pirati-prijdou

tiskove-zpravy:vajicka2.jpg?w=250 Po vlně demonstrací proti ACTA česká vláda mimo jiné slíbila uspořádat o smlouvě kulatý stůl, ke kterému budou přizváni i zástupci odpůrců smlouvy. Po dvou měsících se nic nedělo. Proto Piráti svolali na 10. května kulatý stůl o ACTA do ulic Prahy.

V pátek, dva dny po zveřejnění pozvánky Pirátů, poslal ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba Pirátům pozvánku na slíbený kulatý stůl. Pozvánka je na úterý po Velikonocích. Ministerstvo nezaslalo Pirátům program jednání, ani seznam účastníků. Piráti se i narychlo svolaného kulatého stolu rádi zúčastní.

„Pozvánku jsem dostal dnes ve 13 hodin s tím, že nejpozději do Velikonočního pondělí musím dát vědět, jestli na jednání přijdu. Obratem jsem se zeptal, kdo další byl přizván a jaký je přesný program jednání. To jsem se, pravděpodobně stejně jako ostatní pozvaní, nedozvěděl. Taková příprava jednání o tématu, které se dotýká práv všech občanů ve státě, je dle mého názoru neprofesionální,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Ministr možná doufal, že stačí Piráty formálně pozvat, aby sice nemohl být nařknutý přímo ze lži, ale aby ve skutečnosti nemusel dělat nic. Přijde mi to, že se ministr snaží, aby se vlk nažral, ale ACTA zůstala celá,“ řekl místopředseda Pirátů Martin Brož. „Piráti na jednání ale rozhodně půjdou a budou za práva občanů bojovat. Kromě předsedy přijde ještě odborník na smlouvu ACTA Jakub Michálek.“

„Ministr Martin Kuba ohlásil po jednání vlastní tiskovou konferenci. Jelikož ale není jisté, že nepůjde jen o další ministerské PR, zveme novináře po skončení té ministerské na tiskovou konferenci ostatních účastníků kulatého stolu,“ uzavřel předseda Pirátů Ivan Bartoš.

ACTA je podle Pirátů koncipována jednostranně. Dotýká se svobody šíření informací, umožňuje vládám tlačit firmy do cenzury Internetu, vzbuzuje obavy o mezinárodní přepravu generických léčiv, která by mohla zachraňovat životy, a ukrajuje občanům soukromí a další občanská práva. Navíc by smlouva ani neprospěla exportérům, protože se od ní distancovaly Čína, Indie a další globální hráči.

Odkazy
Pozvánka Pirátů ke kulatému stolu

Kontakty
Ivan Bartoš, předseda – 603 415 378, ivan.bartos@pirati.cz
Jakub Michálek, komise pro kopírování a Internet – 775 978 550, jakub.michalek@pirati.cz

Autorem ilustrační fotografie je Karakal (licence CC-BY-SA).

© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.