• @tz has delete permissions
  • @cen_p has delete permissions
  • @ALL has read permissions
  • lukas.novy has no permissions

Pirát detailně zdokumentoval korupci. Dnes dostal prestižní cenu za přínos k otevřenosti úřadů

madera.jpg Kandidát Pirátů Luděk Maděra převzal dne 1. října 2012 v pražském konferenčním centru Hub cenu Otevřeno za dlouhodobý přínos k otevřenému hospodaření a poskytování informací občanům. „Spíš by to měla být cena pro tvrdohlavého berana,“ komentoval cenu Luděk Maděra, kterému zlínský magistrát stále odmítá poskytnout všechny požadované informace o hospodaření s veřejnými prostředky.

~~READMORE~~

Maděra vyhrál přes čtyři roky trvající spor mezi ním a Zlínským krajem, který vytrvale, pomocí nejrůznějších obstrukcí, odmítal zveřejnit informace o platech úředníků odboru informatiky. A to navzdory průlomovému rozsudku Nejvyššího správního soudu, že na informace o platech a odměnách veřejných činitelů se nevztahuje ochrana osobních údajů. Ze zveřejněných informací mj. vyplynulo, že vedoucímu odboru informatiky Aloisu Gavlasovi bylo v uplynulých osmi letech na mimořádných odměnách vyplaceno více než 1,6 milionu korun. Cenu předal Maděrovi Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti, o.p.s.

„Přínos Luďka Maděry je nepopiratelný. Podařilo se mu naprosto detailně zdokumentovat, co se děje s výdaji na informační technologie na magistrátu Zlína. Ukázal, že když se občané zapojí do veřejných záležitostí a mají k dispozice informace o hospodaření státu, lze odhalit korupci a zvýšit kvalitu veřejné správy,“ řekl místopředseda Pirátů Jakub Michálek, který se Pirátské straně věnuje svobodnému přístupu k informacím.

Udělení ceny Maděra komentoval:

„Svobodný přístup k informacím stojí roky práce, neboť úřady se občanům v řadě případů vytrvale a protizákonně brání. Zastání jsem našel až u Nejvyššího správního soudu, který vydal přelomové rozhodnutí, podle něhož musela radnice zveřejnit prémie vedoucích úředníků. Podle mě by měly úřady zveřejňovat naprostou většinu informací automaticky na svém webu v přehledné podobě, jak dělá i Pirátská strana. Věřím, že si občané uvědomí, že otevřený přístup k informacím je jedním z nejdůležitějších nástrojů, jak ušetřit ve státě i krajích vysoké procento výdajů.“

Nestraník Luděk Maděra je na kandidátce Pirátů pro volby do zastupitelstava Zlínského kraje, které se uskuteční 12.-13. října 2012.

Průhledné hospodaření krajů je nosným tématem České pirátské strany v blížících se senátních a krajských volbách. Kromě Luďka Maděry, jež kandiduje v krajských volbách, kandiduje za Piráty (s podporou KDU-ČSL a Strany zelených) na senátora Libor Michálek, jež se před rokem podílel na odkrytí machinací na fondu životního prostředí.

„Na našich kandidátkách se objevují lidé, kteří mají hmatatelné úspěchy v boji proti korupci. Otevřít hospodaření a odstranit tak korupční prostředí, to je hlavní cíl Pirátů pro tyto volby,“ dodal Jakub Michálek.
© Piráti, 2019. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.